Вчера, 23.04.2024 г., от Министерството на иновациите и растежа (МИР) съобщиха, че 7 проектни предложения не са преминали етапа за оценка на административната допустимост по процедурата “Програма за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции (“AttractInvestBG”)” (BG-RRP-3.007).
Списъкът с предложенията за изпълнение на инвестиции, които не се допускат до следващия етап за техническа и финансова оценка, както и основанията за недопускането, можете да откриете тук.
Припомняме, че процедурата, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), отвори през юни миналата година и разполага с бюджет, възлизащ на 212,5 млн. лв. Ще се подпомагат оператори на индустриални зони и паркове в развитието и създаването на благоприятни условия за инвеститорите в индустриалните райони, паркове и подобни територии. По този начин, целта на процедурата е да стимулира икономическия растеж, да създаде нови работни места и да увеличи експортния капацитет на България.
Можеха да кандидатстват всички оператори на индустриални зони и паркове в страната – държавни, общински, съвместни и частни, новосъздадени или в напреднал етап на развитие. Кандидатите можеха да участват индивидуално, или в партньорство с общини, Агенция пътна инфраструктура, Национална компания “Железопътна инфраструктура”, ВиК оператори, ЕСО ЕАД, “Булгартрансгаз” ЕАД, оператори на електро- и газоразпределителни мрежи – за довеждащата инфраструктура.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 1 млн. лв., а максималният – 40 млн. лв. Предвижда се да бъде инвестирано в 5 проекта.
Мярката ще осигурява до 80% от финансирането за:
- Изграждане, реконструкция и рехабилитация на довеждаща техническа инфраструктура до индустриалния парк или зона;
- Изграждане, реконструкция и рехабилитация на вътрешна техническа инфраструктура, в границите на индустриалния парк или зона;
- Изграждане на научноизследователска (иновативна) инфраструктура;
- Изграждане на екологична вътрешна инфраструктура.
Ще се покриват разходи за строително-монтажни работи и за материални активи. Бенефициентите следва да осъществят и непреки дейности за организация и управление и за информация, комуникация и публичност – разходите по тях са за сметка на бенефициентите.
Продължителността на изпълнението на инвестициите е до 30 месеца, но не по-късно от 30.06.2026 г.
По-подробна информация относно условията за кандидатстване можете да прочетете тук.
След затварянето на приема миналия ноември стана ясно, са били са подадени общо 23 проектни предложения на стойност почти 531 млн. лв., като търсената безвъзмездна помощ е в размер на 400 млн. лв. От тях напред в процеса на оценяване продължават 16 предложения.
Кандидатите, чиито предложения за изпълнение на инвестиция са включени в горепосочения списък, могат да подадат писмени възражения пред Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) в МИР в едноседмичен срок, считано от 23.04.2024 г. чрез системата ИСУН 2020.