Процедурата “Инвестиции в земеделски стопанства по тематична подпрограма за развитие на малки стопанства” (BG06RDNP001-19.815) на Местна инициативна група (МИГ) “Костенец – Долна Баня” цели да повиши жизнеспособността и стабилността на малките стопанства на територията на община Костенец.
Ще се изпълняват мерки за преструктуриране и развитие на наличните материални мощности в стопанствата, както и за въвеждане на нови технологии в производството и модернизация на физическия капитал. Ще се оптимизира управлението на стопанствата, ще се въвеждат нови и енергоспестяващи технологии, ще се подобрява предпазарната подготовка и съхранение на продукцията.
Настоящият прием е първи по процедурата.
Финансиране
По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. Размерът на средствата от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони е 35 801.23 лв., а националното съфинансиране е на стойност 3 977.92 лв. Общият бюджет на процедурата възлиза на 39 779.15 лв.
Изготвените проекти трябва да се вписват в следните граници:
- Минимален размер на общите допустими разходи за един проект: 2 444.75 лв.;
- Максимален размер на общите допустими разходи: 48 895 лв. (за проекти, представляващи колективни инвестиции – 136 906 лв.).
От страна на бенефициентите се изисква да осигурят между 20 и 40% от финансирането на проектите си. По-висок интензитет на публичното финансиране се прилага за млади земеделски стопани, при проекти в необлагодетелствани райони, при проекти за дейности, подпомагани по линия на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ) за селскостопанска производителност и при проекти за опазване на околната среда. Очаква се да бъдат подкрепени около 2 проекта.
Бенефициенти
Могат да кандидатстват земеделски стопани с постоянен адрес или седалище на територията на община Костенец и с производствен обем на земеделското стопанство за текущата стопанска година от 6 000 до 7 999 евро. Допустими са още групи производители и организации на производителите.
Производството трябва да бъде в секторите “Животновъдство“, “Плодове и зеленчуци” или “Етерично-маслени и лекарствени култури“. Също така стопаните трябва да са получили минимум 33% от общия доход за предходната година от земеделски дейности.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности и разходи
Допустимите дейности включват:
- Модернизация или увеличаване на физическия капитал, за да се намалят преките разходи за производство, да се повиши производителността на труда или да се разшири производството;
- Подобряване на предпазарната подготовка или съхранение на продукцията (напр. оборудване за почистване, сортиране, пакетиране на продукцията и сгради за специализирано съхранение и обработка, осигуряване на вентилация, изолация и охлаждане);
- Създаване или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия;
- Намаляване на потреблението на енергия;
- Производство на биоенергия за нуждите на земеделските стопанства;
- Инвестиции в машини, оборудване и съоръжения за опазване на околната среда;
- Постигане съответствие с нововъведени стандарти на ЕС, приложими за съответните стопанства.
По проектите допустими разходи са строителство и обновяване на сгради, закупуване на материални и нематериални активи, както и проучвания, хонорари на архитекти, инженери, консултанти (до 12% от общите допустими разходи).
Управление и подбор
По процедурата се прилага подходът “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) от програмния период 2014-2020 г., чрез който МИГ формулират и одобряват стратегия за интегрирано развитие на територията.
Подборът на проектни предложения се извършва от Комисия за подбор, назначена от МИГ Костенец – Долна Баня. Оценката на проектните предложения включва (i) оценка на административното съответствие и допустимостта и (ii) техническа и финансова оценка. Най-важни фактори в оценяването на проектите са това дали дейностите са в областта на биологичното производство, дали се въвеждат иновации, дали проектът е на млад земеделски производител и дали се подпомага производството на плодове и зеленчуци.
Комисията за подбор извършва оценка на всички постъпили проекти, след което ръководителят на УО взeма решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Административен договор.
Администратор на помощта по процедурата е управляващият орган (УО) на ПРСР – Дирекция “Развитие на селските райони” към Министерството на земеделието и храните.
Срокове
Продължителността на проектите е до 36 месеца, но не по-късно от 30.06.2025 г.
Крайният срок за подаване на проектните предложения е 27.05.2024 г., 17 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.