Днес, 24.04.2024 г., Управляващият орган на Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП) – Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” към Министерството на иновациите и растежа – публикува изменена Индикативна годишна работна програма (ИГРП) за 2024 г. на програмата. ИГРП е съгласувана в рамките на писмена процедура за неприсъствено вземане на решение от страна на Комитета за наблюдение на ПКИП.
Заложени са 5 процедури с общ бюджет от 374,1 млн. лв. Две от процедурите – “Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” и “Разработване на иновации в предприятията” – са нови в ИГРП.
Други промени са изместването на датите за отварянето на приемите по две от процедурите. Ето и наименованията на процедурите, датите им на обявяване и предвиденият бюджет:
- Защита на права по индустриална собственост в предприятията – ноември 2024 г., 23,9 млн. лв.;
- Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията – ноември 2024 г., 101,7 млн. лв.;
- Утвърждаване на България като конкурентна инвестиционна дестинация чрез подкрепа на дейността на БАИ – април 2024 г., 7 млн. лв.;
- Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите – април 2024 г., 117,5 млн. лв.;
- Разработване на иновации в предприятията – януари 2024 г., 127 млн. евро.
Интензитетът* на безвъзмездната помощ достига 100% при процедурата за за Българската агенция за инвестиции (БАИ). Съфинансирането при процедури 1 и 2 е съответно до 100% и 50%. Допустими кандидати са съществуващи микро-, малки и средни предприятия (МСП), малки дружества със средна пазарна капитализация и БАИ.
Процедурата “Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” (BG16RFPR001-1.004) ще предоставя подкрепа за семейни предприятия и фирми от творческите индустрии и занаяти. Ще се финансират дейности, свързани с подобряването на производствения капацитет на целевите предприятия и с разширяването на пазарното им присъствие.
Фирмите ще могат да придобиват инструменти, машини, съоръжения и оборудване, както и да си осигурят средства за създаване на онлайн магазини. Ще могат да кандидатстват МСП, които се притежават от повече от един член от семейство. Процедурата вече премина етап на обществено обсъждане. Повече за това какво се предвижда в нея можете да прочетете тук.
Процедурата “Разработване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.001) бе отворена за кандидатстване в средата на януари. Тя ще подпомага микро-, МСП, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия. Проектите следва да попадат в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС).
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 50 000 лв., а максималният достига 500 000 лв. Процентът публично финансиране достига 60%.
Ще се допускат три типа дейности:
- Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране за продуктови или производствени иновации;
- Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с продуктови или производствени иновации;
- Защита на индустриална собственост и ползване на експертна помощ.
Дейности 1 и 2 ще могат да се извършват самостоятелно, а дейност 3 следва да бъде в комбинация с някоя от тях. Поставено е условие разработената иновация да отговаря минимум на TRL 6**. Ще се финансират единствено проекти, които разработват продуктова или процесова иновация, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги.
Ще се допускат разходи за възнаграждения, амортизация на дълготрайни материални активи, амортизация на сгради и помещения, разходи за външни услуги, разходи за материали и консумативи, разходи за защита на индустриална собственост (до 20 000 лв.).
Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 15.05.2024 г., а по-подробна информация за условията за кандидатстване е достъпна тук.
Пълният текст на новата версия на ИГРП на ПКИП за 2024 г. можете да откриете тук.
Подробна информация за процедурите, които предстои да отворят, ще бъде налична на настоящия уебсайт с тяхното обявяване.
* Интензитет – размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи.
** TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.