Днес, 25.04.2024 г., отвориха пет покани на обща стойност 186 млн. евро за 2024 г. по линия на Клъстър 1 “Здраве” от програмата на ЕС за наука и иновации “Хоризонт Европа” 2021-2027 г.
Целта на поканите е да допринесат за пандемичната готовност на ЕС, за ограничаване на антимикробната резистентност, за управлението на множество дългосрочни заболявания в контекста на незаразните болести и за съвместното разработване на иновативни решения за екологизиране на системите за здравеопазване и грижи.
Петте отворени покани са:
- Европейско партньорство: Едно здраве срещу микробната резистентност (HORIZON-HLTH-2024-DISEASE-09-01) – с общо 100 млн. евро ще се финансира едно проектно предложение;
- Европейско партньорство за готовност за борба с пандемиите (HORIZON-HLTH-2024-DISEASE-12-01) – с общо 50 млн. евро ще се финансира едно проектно предложение;
- Изследване на прилагането за управление на множество дългосрочни заболявания в контекста на незаразните болести (Глобален алианс за хронични болести – GACD)(HORIZON-HLTH-2024-DISEASE-13-01) – с общо 20 млн. евро ще се финансират 5 проектни предложения;
- Готовност и реакция при пандемии: Поддържане и подобряване на подготвителната работа за съфинансирано европейско партньорство за готовност за пандемии (HORIZON-HLTH-2024-DISEASE-17-01) – с общо 1 млн. евро ще се финансира едно проектно предложение;
- Възлагане на обществени поръчки в предпазарен стадий за екологично устойчиви, климатично неутрални и кръгови системи за здравеопазване и грижи (HORIZON-HLTH-2024-CARE-14-01) – с общо 15 млн. евро ще се финансират 3 проектни предложения.
По първата покана ще се основава Европейското партньорство “Едно здраве срещу микробната резистентност”, чиято роля е да способства координирането, съгласуването на дейностите и финансирането между държавите в ЕС и извън него. Освен това партньорството следва да улесни съгласуваността на национално ниво в областта на научните изследвания и иновациите между различните служби и министерства, отговарящи за различните аспекти на антимикробната резистентност, и съответните сектори (напр. здравеопазване на хората и животните, селско стопанство, околна среда, иновации).
Втората покана също предвижда създаването на европейско партньорство – за готовност за борба с пандемиите. То следва да засили сътрудничеството и координацията между европейските заинтересовани страни, включително подходящите инфраструктури и мрежи, така че да се подобри готовността на ЕС за борба с пандемиите и да се увеличи приноса към глобалното сътрудничество в тази област. Партньорството ще подкрепя още върховите постижения в областта на иновативните изследвания, изграждането на капацитет, програмите за развитие на таланти, както и разширяването на участието на страни и сектори, които все още не са обхванати.
Третата покана е насочена към изследвания на прилагането на управлението на множество дългосрочни състояния в контекста на незаразните болести (НЗБ) в страни с ниски и средни доходи и групи в неравностойно положение в страни с високи доходи. Проектните предложения следва да се фокусират върху науката за изпълнението на интервенции, които ще генерират доказателства за това кога, за кого и при какви обстоятелства подходите, ориентирани към пациента, могат да подобрят интегрираните грижи за пациенти с множество дългосрочни заболявания, свързани с НЗБ.
Четвъртата покана предвижда подобряване на готовността на ЕС за прогнозиране и реагиране на нововъзникващи инфекциозни заплахи за здравето чрез по-добро координиране на финансирането на научните изследвания и иновациите на ниво ЕС и на национално ниво. С това се очаква да бъдат постигнати общи цели, както и да се разработи Стратегическа програма за научни изследвания и иновации.
Последната покана за дейностите за възлагане на обществени поръчки в предпазарен стадий е насочена към консорциуми от възложители със сходни нужди, които искат да възлагат обществени поръчки за съвместно разработване на иновативни решения за екологизиране на системите за здравеопазване и грижи. По поканата няма да се предоставя пряко финансиране за извършване на научноизследователска и развойна дейност, а ще се постави основа за участие в търгове, които ще бъдат организирани от консорциумите, финансирани по тази покана.
Поканите са налични на портала на Европейската комисия Funding & Tenders. Кандидатите могат да подават заявления до 25.09.2024 г. по първата покана, до 26.11.2024 г. по покани 2, 3 и 5 и до 30.05.2024 г. по четвъртата покана.