Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) публикува миналата седмица /19.04.2024 г./ резултатите от проучване, проведено сред 215 български малки и средни предприятия (МСП), което цели да установи проблемите, пред които са изправени и техните потребности.
Проучването е проведено през февруари, като резултатите от него следва да послужат, за да може ИАНМСП да предприеме подходящи мерки за подпомагането на българския малък и среден бизнес. Ето какви са те:
Сред кого е проведено проучването?
- 60% от запитаните са микропредприятия с под 10 души персонал, 26,5% са малки предприятия с под 50 души, почти 12% са средни предприятия с под 250 души персонал и близо 2% са големи с над 250 наети лица;
- Основният процент от тях развива дейност в областта на производството (41,4%), следвано от услугите (25,6%), търговията (9,3%), преработващата промишленост (7,9%), земеделието (2,8%) и туризма (2%);
- Най-много от проучените МСП са от Югозападния регион (33%), следвани от Североизточния (18,1%), Южния централен (17,2%), Северния централен (12,5%), Югоизточния (11,2%) и Северозападния (8%).
Кои са основните проблеми пред МСП?
Според проучването основните проблеми на МСП у нас са липсата на квалифицирана работна ръка (61,9%), липсата на достатъчно финансови средства за въвеждане на иновации (47%), липсата на оборотни средства (34,4%), високите цени на материалите и суровините (33,5%) и високите цени на енергоносителите (21,4%).
Препятствията пред интернационализацията на МСП включват отново на първо място липсата на квалифицирани кадри (43,3%), следвана от недостатъчно доброто ниво на конкурентоспособност на собствените предприятия (36,3%) и липсата на информация за съответните чужди пазари (32,1%).
Какви са инвестиционните намерения и финансовите възможности на МСП?
Анкетата демонстрира необходимостта от безвъзмездно финансиране, за да могат МСП да увеличат конкурентоспособността си и да се развиват. 74% от запитаните МСП заявяват, че могат да осигурят едва между 10 и 30% от необходимите им за инвестиции финансови средства. При наличието на финансови средства 23,3% от анкетираните фирми биха осъществили инвестиции над 500 000 лв. през следващите три години, а 34,4% – от 150 000 до 500 000 лв.
На този фон иновациите, в които са инвестирали предприятията са били малки и на ниска стойност. През изминалата година 34,9% от предприятията изобщо не са осъществили иновации. Над една трета (37,7%) са въвели продуктова иновация, 30,2% – процесна, 24,7% – организационна, а 16,3% – маркетингова.
Какво финансиране е необходимо?
МСП са отговорили, че се нуждаят най-вече от средства за закупуване на машини и оборудване (32%), за закупуване на специализиран софтуер и лицензи (19,6%), за цифровизация на бизнеса и киберсигурност (13,4%), за интернационализация (13%), за обучение и квалификация на служителите (12,2%) и за консултантски услуги (9,8%). Фирмите посочват и че се нуждаят от подкрепа за текущата си дейност.
Над половината от проучените фирми (52,6%) са кандидатствали за безвъзмездна финансова помощ по европейските фондове. Сред програмите, по които те са кандидатствали са Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 г. (ОПИК) и нейния наследник “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП), Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. (ОПРЧР) и последващата Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР), а също и Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Другата половина, които не са кандидатствали, посочват като причини за това твърде усложнените правила за кандидатстване и изпълнение, липсата на достатъчен капацитет за подготовка на проект, невъзможността за осигуряване на съфинансиране, както и липсата на информация за възможностите. 4% твърдят, че нямат интерес и потребност.
Въпреки това близо 90% от всички предприятия се считат за готови за кандидатстване за безвъзмездно финансиране.
От друга страна, финансовата подкрепа чрез финансови инструменти, предоставяни от банки, инвестиционни фондове и др. остава не особено търсена – близо 42% не биха кандидатствали за такава. Половината от МСП биха кандидатствали за кредит, но само при по-облекчени условия по отношение на лихви, обезпечение и други дългови инструменти. 23,3% биха се възползвали от дялови инструменти (подкрепа за инвестиции срещу предоставяне на дял от предприятието на инвестиционен фонд).
Каква нефинансова подкрепа е необходима?
Малко над половината от фирмите се нуждаят от обучение, свързано с подготовката за кандидатстване за финансиране по европейски програми и проекти. На второ място по важност е посочено обучението за успешен експорт и навлизане на чужди пазари (47%). Следва необходимостта от допълнително обучение относно проблемите на дигитализацията (35,3%). Други основни нужди включват развитието на по-добър бранд, маркетинг, управление на процесите, предприемачески умения и др.
Извън обученията са необходими и други нефинансови услуги. Най-много фирми (131) са посочили, че им е потребно предоставянето на информация за достъп до финансиране. 117 се нуждаят от услуги, свързани с възможности за ориентиране към международни пазари. По-назад остават услугите, свързани с изготвяне на маркетингови стратегии и бизнес планове, подготовката за отчитане на ESG фактори и реорганизация на дейността.
Пълното проучване на ИАНМСП можете да разгледате тук.