Всичко за европейските проекти на едно място

До 60 000 евро по проекти за реформиране на практиките за оценка на научни изследвания

Първата покана на “CoARA Boost” отвори в петък, 26.04.2024 г. Тя цели спомогне за прилагането на принципите за реформиране на оценката на научните изследвания, очертани в Споразумението за реформиране на оценката на научните изследвания, като засили институционалната промяна, насърчи пилотните инициативи и инициативите за обмен на знания в рамките на институции, които провеждат оценяване на научни изследвания.

Ще бъдат финансирани проекти за обмен на знания, провеждане на нови инициативи в рамките на институциите, както и такива, позволяващи възможност за трайна промяна в тях.

Проектът “CoARA Boost” има за цел да предостави подкрепа на институциите за тестване, разработване и провеждане на задълбочени институционални промени, за да могат те на свой ред да изпълнят ангажиментите по Споразумението. Проектът се реализира от консорциум от 9 партньори, начело с Европейската фондация за наука. Повече за него можете да научите тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Поканата разполага с бюджет от 1,1 млн. евро.

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми). Размерът ѝ е от 30 000 до 60 000 евро за един проект.

По настоящия прием ще бъдат финансирани до 25 проекта (втори прием ще отвори през декември).

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат:

  • Академии и научни общества, които прилагат някаква форма на оценка на научните изследвания;
  • Национални или регионални органи и агенции, които прилагат някаква форма на оценка на научните изследвания;
  • Публични и частни организации за финансиране на научни изследвания;
  • Изследователски центрове и изследователски инфраструктури;
  • Университети;
  • Други организации с нестопанска цел, които прилагат някаква форма на оценка на научните изследвания.

Те трябва да са регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”.

Кандидатстването е самостоятелно, с изключение на проектите за работа в екип, където се кандидатства в консорциум от максимум 3 организации.

Допустими дейности

Проектите могат да бъдат един от три типа:

  1. Обмен на знания (проекти за работа в екип) – организациите ще споделят практики и опит, за да насърчат взаимното обучение и да осигурят непрекъснато взаимно подобряване. Екипните проекти следва да улеснят трансфера и адаптирането на опит и практики от по-напреднали организации към по-малко опитни такива (размерът на безвъзмездната помощ е 40 000 евро);
  2. Пилотиране (институционални пилотни проекти) – дава се възможност на институциите да експериментират и оценяват нови подходи, процедури, рамки и инструменти за оценяване в контекста на ясно определена инициатива (размерът на безвъзмездната помощ е 30 000 евро);
  3. Проправяне на път за трайна промяна (проекти за институционална промяна) – ще се ускоряват промените в процедурите и процесите в наградените организации. Проектите следва да позволят преглед на вътрешните процеси на оценяване, с цел те да бъдат приведени в по-тясно съответствие с ангажиментите по Споразумението (размерът на безвъзмездната помощ е 50 000 евро).

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от 3 комисии (една за всеки тип проекти), съставени от по двама експерти, подбрани от Европейската фондация за наука.

Резултатите от оценяването ще станат ясни до края на октомври.

Срок

Продължителността на проектите достига 12 месеца със стартова дата до 4 месеца след подписването на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26.06.2024 г., 15 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.

Предходна статия

Процедура “Разработване на механизми за подкрепа на енергийните общности”

Следваща статия

Над половин милион лева са достъпни за изпълнение на мярка 69 за приоритетни действия по НАТУРА 2000

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър