Днес, 30.04.2024 г., Европейската комисия отвори приемите по две покани за ключови трансгранични проекти в енергийната инфраструктура на стойност 850 млн. евро.
Поканите се реализират по програмата “Механизъм за свързване на Европа” 2021-2027 г. (CEF, CEF Energy). Те са за строителни работи и проучвания за изпълнение на проекти от общ интерес (Projects of Common Interest – PCIs) и проекти от взаимен интерес (Projects of Mutual Interest – PMIs)* в рамките на трансевропейските мрежи в енергийния сектор.
Целта е да се подкрепят проекти, които допринасят за изграждането на добре интегрирани енергийни инфраструктурни мрежи, които са необходими за енергийния преход, тъй като улесняват интегрирането на възобновяемата енергия, повишават сигурността на доставките и спомагат за поддържането на цените на енергията под контрол.
Двете покани са както следва:
- Електричество, газ, интелигентни мрежи, водород и мрежи за CO₂ – строителни работи (CEF-E-2024-PCI-PMI-WORKS);
- Електричество, газ, интелигентни мрежи, водород и мрежи за CO₂ – проучвания (CEF-E-2024-PCI-PMI-STUDIES).
В допълнение към обичайните категории като електроенергия, интелигентни електроенергийни мрежи и мрежи за въглероден диоксид, от тази година за финансиране могат да кандидатстват и проекти за водород и електролизери, както и офшорни проекти от последния списък на PCI и PMI.
Поканата за строителни работи включва закупуване, доставка и внедряване на компоненти, системи и услуги, вкл. софтуер, дейности по разработване, изграждане и инсталиране, свързани с даден PCI или PMI, приемане на инсталациите и пускане в експлоатация на проекта.
Поканата за проучвания включва дейности, необходими за подготовката на изпълнението на даден PCI или PMI, като подготвителни проучвания, картографиране, проучвания за осъществимост, оценка, тестване и валидиране, вкл. под формата на софтуер, и други мерки за техническа подкрепа. Мерките за техническа подкрепа могат да обхващат предварителни действия за определяне и разработване на определен проект и вземане на решение за неговото финансиране, като проучване на съответните обекти и подготовка на финансовия пакет.
Финансирането ще покрива между 50 и 70% от допустимите разходи. Такива са разходите за персонал, подизпълнители, оборудване, строителни дейности в най-отдалечените региони и др.
По поканите могат да кандидатстват предприятия, публични администрации и организации от държавите-членки, отвъдморските територии и Молдова и Украйна, които са асоциирани държави.
Процедурите можете да откриете тук.
Крайният срок за кандидатстване по поканите е 22.10.2024 г.
Освен това, на 14.05.2024 г. Европейската изпълнителна агенция по климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) организира виртуален информационен ден по поканите. Повече информация за него е налична тук.
* Проектите от общ интерес са ключови инфраструктурни проекти, които имат за цел да завършат изграждането на европейския вътрешен енергиен пазар и да помогнат на ЕС да постигне целите си в областта на енергетиката и климата. Проектите от взаимен интерес са ключови трансгранични енергийни инфраструктурни проекти между ЕС и държави извън Съюза, които допринасят за постигането на целите на ЕС в областта на енергетиката и климата.