Втората отворена покана за разработване на модели на разширената реалност (Extended Reality – XR) на UTTER ще подкрепи разработки и пилотни приложения на XR модели в нови сектори. Фокусът е върху създаването на нови видове взаимодействие човек-човек (human-human) и човек-машина (human-machine).
Проектът UTTER се реализира от партньори от Нидерландия, Португалия, Франция и Обединеното кралство, като водещ партньор е Университетът в Амстердам.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 424 240 евро.
Подкрепата е под формата на еднократни суми. Максималният размер на помощта за един проект е 60 000 евро. Ще бъдат подкрепени минимум 7 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат малки и средни предприятия (МСП) и научноизследователски организации. Те трябва да са регистрирани в държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности и разходи
Бенефициентите следва да извършват дейности по разработване и разпространение на резултатите от пилотни проекти, използващи XR модели в нови сектори. Задачата е да се проучат нови граници във взаимодействието с XR и да се постигне значимо обществено или търговско въздействие.
Примерните проектни цели включват:
- Подобряване или демонстриране на ефикасността на изводите на XR моделите;
- Подобряване или демонстриране на ефикасността на обучението на XRмоделите;
- Проектиране на интерфейси за ползваемост;
- Разширяване на XR моделите до нови езици, области или модалности;
- Прилагане на XR моделите към нови задачи;
- Изграждане на ресурси за XR моделите;
- Оценка на XR моделите.
Допустимите преки разходи включват разходи за възнаграждения, пътни разходи и разходи за настаняване, оборудване и закупуване на др. стоки и услуги. Разходите за външни услуги са допустими, но са ограничени до 25% от общата стойност на проектния бюджет. Непреките разходи ще се покриват на 25% от стойността на допустимите преки такива.
Управление
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “UTTER “. Всяко проектно предложение ще се оценява от двама експерти по критерии за съответствие с целта на поканата, технически подход, бизнес план, интеграция и разпространение, адекватност на бюджета и екип.
Резултатите от оценяването се очакват през декември 2024 г., а проектите ще стартират през януари 2025 г.
Срок
Максималната продължителност на проектите е 6 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.07.2027 г. вкл. Кандидатстването се осъществява от тук.