Всичко за европейските проекти на едно място

Специална покана за възстановяване на крайбрежни екосистеми в Балтийския или Атлантическия басейн

Специалната покана за асоциирани региони* на A-AAGORA, отворена на 01.05.2024 г., ще подкрепи един европейски регион в областта на Балтийския или Атлантическия басейн, желаещ да извършва демонстрационни решения с цел да провери осъществимостта, възпроизводимостта и потенциала за разширяване на мащаба на иновативни решения за възстановяване на крайбрежни екосистеми.

Поканата се реализира по проект на консорциума A-AAGORA, по който се извършват демонстрационни дейности в три региона на Атлантическия и Арктическия басейн – регион Центро в Португалия, графство Корк в Ирландия и Арктическия архипелаг Тромс в Норвегия.

По покана, отворена по-рано тази година, трябваше да бъдат одобрени 4 асоциирани региона, в които да се възпроизведат действията по възстановяване, които са разработени в гореспоменатите три региона. Те са свързани с прилагането на екосистемно базирано управление и природосъобразни решения за повишаване на устойчивостта към изменението на климата и смекчаване на неговите въздействия. Търсените региони трябваше да бъдат от целевите територии: Атлантически и Арктически басейн, Балтийски басейн, Средиземноморски басейн и Дунавски и Черноморски басейн.

С настоящата покана се търси един допълнителен регион в Балтийския или Атлантическия басейн.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и има общ бюджет 70 000 евро.

Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ. Максималният ѝ размер съвпада с общия бюджет на процедурата – 70 000 евро. Не се изисква собствено финансиране.

Освен финансовата подкрепа, бенефициентите ще получат и членство в Общността на практиците (CoP) на A-AAGORA, която е форум за обмен на опит и добри практики с цел устойчивост и разширяване на целите на проекта след изтичането на срока му.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат организации на местно и регионално ниво от държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”. Те могат да кандидатстват самостоятелно или в консорциум. При всички случаи кандидатурите трябва да включват местен или регионален орган, като проектите водени от такива ще се разглеждат приоритетно.

Районите, които желаят да бъдат асоциирани, следва да докажат, че на територията им има екосистеми, които могат да се възползват от демонстрационните дейности в контекста на жива лаборатория. Под “асоциирани региони” се има предвид райони със сходни екосистеми или по-слабо развити региони.

Не могат да вземат участие организации от Португалия, Ирландия, Норвегия, Франция, Германия, Обединеното кралство, Румъния и Финландия.

Допустими дейности

Демонстрационните дейности следва да се фокусират върху възстановяването на гори от келп, морска трева и пясъчни дюни, както и върху защитата и възстановяването на крайбрежните зони поради крайбрежна ерозия и биоразнообразието в създадените от човека твърди инфраструктури.

Бенефициентите по проектите поемат следните ангажименти:

  • Участие в семинари, обучения на A-AAGORA и сесии за изграждане на капацитет;
  • Участие в разработването на проекти и бизнес пътни карти за природосъобразни решения, които да бъдат приложени на местата за възпроизвеждане;
  • Взаимодействие с местните заинтересовани страни в рамките на екосистемния подход на управление, за да се идентифицират нуждите от възстановяване в района на възпроизвеждане;
  • Тестване и даване на обратна връзка относно разработените от A-AAGORA решения.

Управление и оценяване

Проектните предложения ще се оценяват от един независим и от един вътрешен експерт. Критериите за оценка са високи постижения, въздействие и изпълнение.

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “A-AAGORA”. Резултатите от оценяването се очакват през юни 2024 г. Проектните дейности ще продължат до 31.05.2026 г. (т.е. 25 месеца).

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.05.2024 г., 16 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.


* Под “асоциирани региони” се разбират райони със сходни екосистеми (напр. съседни региони и региони в различен воден басейн) или по-слабо развити региони, за да се изгради капацитет за прилагане на иновативните решения за възстановяване на сладководните екосистеми.

Предходна статия

До 60 000 евро за разработване на пилотни приложения, използващи модели на разширената реалност

Следваща статия

Над 124 млн. евро за проекти за устойчива и интелигентна мобилност по “Хоризонт Европа” Клъстър 5

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър