Всичко за европейските проекти на едно място

До 450 000 евро за насърчаване на иновационния капацитет в държавите от Регионалната иновационна схема на ЕИТ през 2025 г.

Поканата за 2025 г. за дейности в държавите от Регионалната иновационна схема (RIS)* на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за производство (EIT Manufacturing) бе отворена на 29.04.2024 г. Тя цели да насърчи иновационния капацитет в държавите от RIS в рамките на две теми:

  1. RIS Иновации:
    • A: Усъвършенствани материали и производствени процеси;
    • B: Изкуствен интелект;
    • C: Социално включване;
  2. Повишаване на квалификацията и преквалификация на работната сила в производството.

RIS е Регионалната иновационна схема на ЕИТ, която допринася за нарастването на иновационния капацитет на места, където нивото му е скромно и включва държави от ЕС и трети страни.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на рамковата програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът за настоящия прием възлиза на 2 млн. евро. Максималният размер на финансирането за един проект по тема 1 е 450 000 евро, а за такъв по тема 2200 000 евро.

При проектите от тема 2 има изискване за минимален собствен принос на бенефициентите в размер на 30% от общия бюджет. При тези от тема едно безвъзмездните средства могат да покриват напълно допустимите разходи.

Има изискване за минимален собствен принос от бенефициентите. Той в размер на 30% от общия бюджет на проектите за тема 1А и тема 1B и 15% за тема 1С и тема 2.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат разнообразни юридически лица, които са базирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.

Кандидатства се в консорциум, съставен от минимум трима независими партньори от различни държави. Един консорциум трябва да включва:

  • Водещ партньор;
  • Собственик на бизнес от RIS държава, който да отговаря за комерсиализацията на пазарните иновации или програмите за обучение;
  • За тема 1: Организация-краен потребител от RIS държава, която да внедри иновацията;
  • За тема 2: Производствено предприятие от RIS държава, което да прилага програмите за обучение и да допринася за развиването им.

Ако бъдат одобрени за финансиране организациите-кандидати ще трябва да станат и партньори към EIT Manufacturing, за което се заплаща годишна членска такса.

Допустими дейности и разходи

RIS Иновации

  • A: Усъвършенствани материали и производствени процеси – проекти за разработване на иновативни решения в посочената подобласт;
  • B: Изкуствен интелект – проекти за разработване на иновативни решения в посочената подобласт;
  • C: Социално включване – проекти за иновации, които насърчават социалното включване и приобщаването в производствената индустрия.

Към старта на проектите предложените иновации следва да имат поне TRL 7**, а към края им – поне TRL 8.

Преход към устойчиво и ориентирано към човека производство

Търсят се предложения за повишаване на квалификацията и преквалификацията на работната сила и за култивиране на култура на иновации и предприемачество в производствения сектор в страните от RIS.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи, финансова подкрепа за трети страни и др., както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от независими експерти, а вътрешен комитет ще надзирава процеса на оценяване и ще вземе финално решение. Критериите за оценка са пет – високи постижения, въздействие, изпълнение, стратегическо съответствие и европейско измерение. Вторият критерий е с най-висока тежест.

Резултатите от оценяването се очакват през месец октомври 2024 г.

Срок

Продължителността на проектите е до 12 месеца. Стартовата дата на проектите ще бъде януари 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 08.07.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.


* RIS включва България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Естония, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция и Украйна, а също и отвъдморските територии Гваделупа, Френска Гвиана, Реюнион, Мартиника, Майот и Сен Мартен (Франция), Азорските острови и Мадейра (Португалия) и Канарските острови (Испания).

** TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

Предходна статия

До 400 000 евро по проекти за надграждане на уменията на работната сила в производството

Следваща статия

Със 187 млн. лв. МОН ще осигурява съответствие между висшето образование и търсените професии

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

4 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър