Миналата седмица /07.05.2024 г./ отвори втората процедура от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Поканата се фокусира върху третия приоритет на програмата – “По-образован регион” – и цели подобряването на достъпа до приобщаващи и качествени услуги в образованието, обучението и ученето през целия живот чрез развитие на достъпна инфраструктура.
Набират се проекти за разработване на програми за изучаване на езици, трансгранични схеми за образование и обучение, стажове, практики, програми за обмен, партньорства между образователни институции и бизнеса, трансграничен обмен на добри практики между представители на образованието и др., както и инвестиции в образователна инфраструктура и инвестиции в средства за съвместни учебни съоръжения с акцент върху цифровизацията.
Бюджетът на процедурата възлиза на 15 млн. евро. Задължителният собствен принос от кандидатите по проектите им е 2%.
По поканата ще се финансират три типа проекти:
- Маломащабни проекти (включващи малки инфраструктурни дейности и “меки” мерки): с бюджет между 150 000 и 300 000 евро и продължителност на проектите до 14 месеца;
- “Меки” операции (с инфраструктурен компонент под 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 300 001 евро и 750 000 евро и продължителност на проектите до 18 месеца;
- “Твърди” операции (с инфраструктурен компонент над 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 500 000 евро и 1,5 млн. евро и продължителност на проектите до 24 месеца.
Могат да кандидатстват публични, публичноправни органи, общини, търговски камари, НПО и др. Инфраструктурата, която е обект на инвестиционна дейност следва да бъде публична собственост. Проектите се подават в консорциуми от максимум 5 партньори, включващи представители и на двете държави.
Ще се покриват разходи за персонал (до 20% от преките допустими разходи), пътни и дневни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), офис и административни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), подизпълнители, оборудване, инфраструктура и строителство.
Кандидатстването се осъществява на две фази – първо чрез подаване на концепция за проектно предложение и последващо подаване на пълно проектно предложение след успешно преминаване на първата фаза.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 09.09.2024 г. Повече подробности относно условията за кандидатстване можете да откриете тук.