През юни ще отвори процедурата “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, вкл. справяне с енергийната бедност” (BG16FFPR003-4.001), част от Програмата “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР). Това стана ясно след като на проведеното вчера /14.05.2024 г./ заседание на Комитета за наблюдение на програмата бе прието третото ѝ изменение за 2024 г.
Комитетът одобри бюджета на процедурата от 196,4 млн. лв., както и методологията и критериите за подбор за подпомагане на предложените инвестиции.
По процедурата ще се изпълняват мерки за енергийно обновяване и повишаване на енергийната ефективност на блокове в областите, засегнати най-сериозно от енергийния преход. Това са Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и в общините, прилежащи към област Стара Загора*.
Със средствата ще се поставят системи за енергия от възобновяеми източници и батерии за съхранение, бойлери за гореща вода към общите части на системата, системи за отопление и климатизация, оборудване за зареждане на електромобили и др.
Бенефициенти по процедурата ще бъдат съответните общини, а финансирането по проектите ще покрива до 100% от допустимите разходи. Предстои да станат ясни повече детайли по мярката.
В трите области Кюстендил, Перник и Стара Загора ще бъдат инвестирани общо 1,2 млрд. евро от Фонда за справедлив преход по линия на ПРР в рамките на периода 2021-2027 г. Чрез териториалните си планове за справедлив преход се очаква трите т.нар. “въглищни региона” да се справят с въздействието на прехода към неутрална по отношение на климата икономика.
На заседанието стана ясно още, че през третото тримесечие на 2024 г. ще отвори процедура по ПРР за подпомагане на работниците в секторите, засегнати от икономическия преход. Със 110,2 млн. лв. ще бъдат финансирани програми за обучение и преквалификация, насочени към повишаване на адаптивността на работната сила и перспективите за заетост. Бенефициенти са дружествата – оператори на ТЕЦ или концесионери на находище, от което се добиват въглища на територията на трите въглищни региона.
Друга важна процедура – “Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини**” – трябва да отвори през юли. С бюджет от 1,3 млрд. лв. по нея ще се финансират приоритизираните интегрирани териториални инвестиции и инфраструктурни мерки за насърчаване на икономическата активност, енергийно обновяване на сгради (жилищни и обществени), мерки за устойчива мобилност, пътна инфраструктура, зелена градска инфраструктура, образователна, социална, здравна инфраструктура, мерки за жилищно настаняване, култура, спорт, туризъм и др.
Пълната версия на обновената Индикативна годишна работна програма (ИГРП) за 2024 г. на ПРР можете да откриете тук.
* Съгласно Териториалния план за справедлив преход – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.
** 40-те градски общини са Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков и Сандански.