Всичко за европейските проекти на едно място

До 150 000 евро за обучителни проекти за градска мобилност в държавите от Регионалната иновационна схема на ЕИТ

Третата отворена покана за обучения, свързани с Регионалната иновационна схема (RIS)* по инициативата на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – бе отворена на 17.05.2024 г. Тя цели да финансира проекти в подкрепа на целите на RIS, които предлагат висококачествено обучение, достигат до голяма аудитория и пазар и могат да получат признание с дълготраен ефект.

По-конкретно, проектните предложения могат да адресират следните теми:

  • RISE 1: Изграждане на капацитет (напр. обучение на обучители, обучения, насочени към подобряване на иновационните и предприемаческите умения с акцент върху градската мобилност, програми, насочени към определяне на предизвикателствата, улесняване на взаимното обучение, съвместно създаване на решения);
  • RISE 2: Дейности за образование и обучение с акцент върху иновациите и предприемачеството, както и върху градската мобилност с потенциал да достигнат до голяма аудитория и пазар и да получат ефективно признание с трайно въздействие;
  • RISE 3: Организиране на летни и зимни училища за бакалаври в областта на иновациите и предприемачеството;
  • RISE 4: Разширяване на съществуващите дейности на местно ниво, за да достигнат до по-широка аудитория и да постигнат по-голямо въздействие.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът ѝ възлиза на 1,5 млн. евро.

От общите средства 1,2 млн. евро са разпределени за теми RISE 1, 2 и 4, а 255 000 евро за RISE 3. Максималният размер на един грант по теми RISE 1, 2 и 4 е 150 000 евро, а по RISE 3 – 85 000 евро.

По теми RISE 1, 2 и 4 ще бъдат финансирани поне 8 проекта, а по тема RISE 3 – поне 3 проекта.

Бенефициентите трябва да направят собствен финансов принос – поне 25% от общия бюджет на проекта си по теми RISE 1, 2 и 3 и поне 50% от общия бюджет по тема RISE 4. Насърчава се и по-голям собствен принос.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица от държавите-членки на ЕС и от държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”. Това са например университети, научноизследователски организации, малки и средни предприятия (МСП), стартиращи предприятия и градове.

Те могат да кандидатстват както самостоятелно, така и в консорциуми, съставени от поне двама партньори от различни допустими държави. Единият от партньорите трябва да е от RIS държава.

Ако бъдат одобрени за финансиране организациите-кандидати ще трябва да станат и партньори към EIT Urban Mobility, за което се заплаща годишна членска такса.

Допустими дейности и разходи

Проектите следва да са насочени към подобряване на преносимите умения, които ще позволят по-нататъшни иновации и предприемачество в областта на градската мобилност в страните от RIS. Те трябва да адресират някоя от гореспоменатите теми, както и да отговарят на образователните цели на EIT Urban Mobility:

  1. Изграждане на образователен капацитет;
  2. Повишаване на осведомеността за образователните дейности на ЕИТ за градска мобилност;
  3. Дейности по образование и обучение.

Дейностите могат да се разглеждат като пилотни проекти за по-нататъшно разширяване в бъдеще и за увеличаване на географското покритие и обема, което може да се повтори и увеличи през следващите години.

Целевите групи за дейностите по проектите включват студенти и работещи, вкл. държавни служители, професори, ментори и обучители, както и млади хора на възраст от 12 до 19 години.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи, финансова подкрепа за трети страни (до 500 000 евро на организация) и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от трима независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са четири – стратегическо съответствие, високи постижения и новост, въздействие и социална, икономическа, финансова и обща устойчивост и качество и ефективност на изпълнението. С най-висока тежест са последните два критерия.

Резултатите от оценяването се очакват през септември 2024 г., а проектите ще могат да стартират от ноември до януари 2025 г.

Срок

Продължителността на проектите може да бъде от 9 до 12 месеца в зависимост от избраната тема.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.07.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на ЕИТ (линкът ще стане достъпен в началото на юни).


* RIS е Регионалната иновационна схема на ЕИТ, която допринася за нарастването на иновационния капацитет на места, където нивото му е скромно и включва държави от ЕС и трети страни. RIS включва България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Естония, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция и Украйна, а също и отвъдморските територии Гваделупа, Френска Гвиана, Реюнион, Мартиника, Майот и Сен Мартен (Франция), Азорските острови и Мадейра (Португалия) и Канарските острови (Испания).

Предходна статия

Обучения за МСП за иновативни методи на рециклиране и внедряване на цифрови процеси

Следваща статия

Възможност за социални предприятия да получат наставнически услуги, свързани със зеления преход

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър