Процедурата “Борба с корупцията” (ISF-2024-TF2-AG-CORRUPT) отвори за кандидатстване на 30.05.2024 г. и цели да подкрепи дейности за предотвратяване на корупционни практики, вкл. оценки на риска и други превантивни мерки, особено в сектори като обществените поръчки.
Освен това поканата е насочена към дейности в подкрепа на гражданското общество и гражданите за разкриване на корупция и други тежки престъпления, вкл. предоставяне на правна помощ и съдействие на лицата, подаващи сигнали за корупция, както и към специфични за корупцията изследвания и дейности, които да насърчат анализа и използването на надеждни статистически данни за изготвяне на политики.
Други дейности, които ще могат да получат подкрепа са такива, свързани с намаляването на корупцията, вкл. борба със злоупотребата с финансови и професионални услуги за изпиране на облаги от корупция, укрепване на цифровизацията на правоприлагащите органи и по-широката верига на правосъдието, както и на полицейския капацитет по отношение на новите методи, използвани от престъпниците и престъпните мрежи, вкл. в тъмната мрежа.
Финансиране
Финансирането е по линия на Програмата на ЕС “Фонд Вътрешна сигурност”. Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ и е в общ размер на 3 млн. евро.
Размерът на гранта за едно проектно предложение е между 500 000 и 2 млн. евро. Ще се покриват 90% от допустимите разходи.
Очаква се да бъде финансиран поне един проект.
Бенефициенти
Могат да кандидатстват публични и частни организации, вкл. обществени власти, стопански и нестопански субекти, международни организации. Те следва да са от държава-членка на ЕС с изключение на Дания. Допуска се и участието на партньори, установени извън ЕС.
Проектните предложения се подават в рамките на консорциуми, съставени от поне двама партньори, регистрирани в две различни допустими държави. Международни организации и организации, установени извън ЕС, не могат да бъдат водещи партньори.
Допустими дейности и разходи
Допустимите дейности могат да включват:
- Дейности в подкрепа на борбата с корупцията, вкл. укрепване на цифровизацията на правоприлагащите органи, както и на полицейския капацитет за разследване;
- Дейности, които подпомагат изпълнението на препоръките към държавите-членки, посочени в годишните доклади за върховенството на закона и такива, препоръчани от Европейската комисия;
- Мерки за подобряване на интегритета и борбата с корупцията в правоприлагащите и съдебните органи;
- Мерки за намаляване на корупцията в области с висок корупционен риск;
- Идентифициране на предизвикателствата пред превенцията на корупцията в частния и публичния сектор, както и мерки за смекчаването им;
- Дейности, подпомагащи мониторинга на прилагането и ефективността на превантивните антикорупционни мерки, напр. регистри за прозрачност, декларации за имущество и интереси;
- Събиране на подходящи статистически данни и изграждане на надеждни бази данни;
- Разработване и разпространение на добри практики в областта на превенцията на и борбата с корупцията в ЕС; и т.н.
По проектите допустими са разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, вкл. амортизация, невъзстановим ДДС, както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките допустими такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Главна дирекция “Миграция и вътрешни работи” (DG HOME) на Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектните предложения се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през януари 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите може да бъде до 24 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.