Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите”

Процедурата “Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” (BG16RFPR001-1.004) цели да предостави подкрепа на семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и тези от занаятите, за да подобрят производствения си капацитет и оптимизират бизнес процесите си. По този начин се очаква да се повиши тяхната конкурентоспособност и да се засили пазарното им присъствие.

Проектите по мярката ще се изпълняват на територията на България.

Финансиране

Процедурата предвижда предоставянето на безвъзмездна финансова помощ по Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП). Бюджетът възлиза на 117,5 млн. лв. и е разделен в зависимост от категорията региони на ниво NUTS-2:

  • Регион в преход (Югозападен): 13,9 млн. лв.;
  • По-слабо развити региони (всички останали): 103,5 млн. лв. Най-много са средствата за Северна България (Северозападен, Северен централен и Североизточен район) – 72,4 млн. лв.

Освен това бюджетът е разпределен и в зависимост от групите предприятия. За семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии са разпределени 111,5 млн. лв., а за фирмите в занаятите – 6 млн. лв.

Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 15 000 лв., а максималният – 150 000 лв. Ще бъдат подкрепени минимум 783 предприятия.

Отпуснатите средства не следва да надвишават 100% от средногодишните нетни приходи от продажби на микропредприятията за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. и 60% при малките предприятия.

По процедурата се прилага режим на държавна помощ de minimis*.

Процентът публично финансиране се определя от групите предприятия. За семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии той е 75%, а за фирмите в занаятите – 85%.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат микро- и малки предприятия, които са регистрирани не по-късно 31.12.2021 г. и имат средносписъчен брой на персонала за 2023 г., който е поне едно заето лице.

Кандидатите трябва да бъдат:

  • Семейни предприятия – това са предприятия, които:
    1. се притежават и управляват от поне две лица, които имат роднинска връзка; или
    2. се притежават от поне две лица, които имат роднинска връзка. Поне едно от тях или различно лице, което също има роднинска връзка, следва да управлява официално предприятието; или
    3. се притежават и имат поне едно лице, назначено на Трудов договор, които имат роднинска връзка; или
    4. се притежават от поне две лица, които имат роднинска връзка. Поне едно от тях или различно лице, което също има роднинска връзка, следва да е назначено на трудов договор;

Освен това, предприятието трябва да отговаря на някое от четирите условия през 2023 г. (цялата или период от нея) И към датата на подаване на проектното предложение.

или

  • Предприятия от творческите индустрии – основната им икономическа дейност е в областта на творческите индустрии** съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008;

или

  • Предприятия от занаятите – осъществяват дейност, включена в Списъка на занаятите*** съгласно Закона за занаятите и чиито собственици са вписани със същата дейност в Националния регистър на занаятчиите.

Кандидатите трябва да са реализирали нетни приходи от продажби ОБЩО за трите последни години (2021, 2022 и 2023 г.) както следва:

  • микропредприятия ≥ 30 000 лв. и ≤ 1,8 млн. лв.;
  • малки предприятия ≥ 75 000 лв. и ≤ 7,2 млн. лв.

Предприятията-кандидати могат да участват в процедурата единствено индивидуално.

Допустими дейности и разходи

Допустимите дейности по проектите включват:

  1. Подобряване на производствения капацитет на семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите (задължителна) – придобиване на дълготрайни активи за производствения процес или предоставянето на услуги, както и инструменти и оборудване, които подобряват производствения капацитет;
  2. Подобряване на пазарното представяне на предприятията – създаване на нов онлайн магазин за продуктите от дейността на предприятието;
  3. Подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси – въвеждане на ИКТ системи (ERP, CRM, WMS, MOM/MES, Business Intelligence);
  4. Консултантски услуги за подготовка на проектното предложение.

Ще се покриват разходи за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи, инструменти и оборудване, разходи за създаване на онлайн магазин (до 10 000 лв.), за въвеждане на ИКТ системи (до 15 000 лв. на система) и за консултантски услуги (до 3 000 лв.).

Управление

Подкрепата по процедурата се администрира от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа (МИР).

Срок

Максималният срок за изпълнение на проектните дейности е 12 месеца, считано от датата на влизане в сила на договора за предоставяне на безвъзмездна помощ.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.09.2024 г., 16:30 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.


* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три бюджетни години.

** Творчески индустрии – това включва печатна дейност, възпроизвеждане на записани носители, издаване на книги, периодични издания и друга издателска дейност, издаване на програмни продукти, производство и разпространение на филми и телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика, създаване и излъчване на радиопрограми, създаване и излъчване на телевизионни програми, архитектурни и инженерни дейности, рекламна дейност, специализирани дейности в областта на дизайна, дейности в областта на фотографията, артистична и творческа дейност и други дейности в областта на културата.

*** Занаятите включват народни художествени занаяти като изработване на изделия от кожа, накити, ковано желязо, керамика, дърворезба, художествени тъкани, грънчарство, гайтанджийство, килимарство и др., както и други занаяти като ключарство, часовникарство, обущарство, шивашки услуги, фризьорство, тапицерство и др. Пълен списък можете да видите тук – Списък занаяти.

Предходна статия

Старт на процедурата в подкрепа на семейни предприятия и предприятия от творческите индустрии и занаятите

Следваща статия

С над 12 млн. лв. БАН ще извършва научна дейност в зелените и цифровите технологии

Сходни статии

Покана по подмярка 4.1 от ПРСР за инвестиции в земеделски стопанства към “МИГ Тутракан-Сиво поле”

3 От 23.01.2023 г. е отворена покана за прием на проектни предложения към “МИГ Тутракан-Сиво поле” по подмярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“ (BG06RDNP001-19.695). Мярката е част от  оперативната “Програма за развитие на […]

ИАНМСП ще участва в проект за насърчаване на цифровата трансформация на МСП

2 Вчера, 11.01.2023 г., от Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП) съобщиха, че агенцията е сред одобрените са участие в проекта DIGITRANS за насърчаване на цифровата трансформация и ефективните управленски практики […]

Покана по Национална програма „Система за национално стандартизирано външно оценяване“- 2022 г.

4 С бюджет от 6,8 млн. лв. за 2022 г., Национална Програма (НП) „Система за национално стандартизирано външно оценяване“ цели да осигури условия за провеждането на задължителното оценяване на знанията и уменията на учениците в […]

Филтър