Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Специализирани образователни програми в ключови области на капацитета”

Процедурата “Специализирани образователни програми в ключови области на капацитета” (DIGITAL-2024-ADVANCED-DIGITAL-07-KEYCAPACITY) отвори на 04.07.2024 г. Тя цели да допринесе за целта на ЕС за достигане на 20 млн. специалисти по информационни и комуникационни технологии (ИКТ) до 2030 г. Това ще се осъществи чрез обучения на бъдещи специалисти в технологични области като изкуствен интелект (ИИ), анализ на данни, виртуални светове, фотоника, квантови, облачни и крайни изчисления и др.

По поканата ще се набират проекти за специализирани образователни програми и ще се търсят начини за изграждане на партньорства между академичните среди и бизнеса в ЕС. Целта е да се обучат достатъчно хора с подходящи познания за разработване, внедряване и използване на тези ключови цифрови технологии и свързаните с тях приложения.

Финансиране

Подкрепата ще се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) по програма “Цифрова Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 55 млн. евро.

Максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект е 10 млн. евро. Ще бъдат финансирани 6 проектни предложения.

Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 50%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат висши училища, които са част от Хартата “Еразъм” за висшето образование (ECHE), представители на индустрията, изследователски организации, центрове за компетенции и върхови постижения, институции за професионално образование и обучение.

Един консорциум трябва да включва минимум 6 партньори от 4 държави, включително:

  • поне 3 висши училища от 3 различни държави;
  • поне 2 представители на индустрията със седалища в различни държави;
  • поне една независима изследователска организация или център за компетенции/върхови постижения.

Допустими дейности и разходи

Проектите следва да предвиждат разработването и предоставянето на програми за висше образование на нива по ISCED 6 (бакалавърска степен или еквивалентно ниво), 7 (магистърска степен или еквивалентно ниво) или 8 (докторска степен или еквивалентно ниво). Програмите трябва да водят до придобиване на степен, какво и да включват свързани самостоятелни модули (онлайн, хибридни или присъствени), водещи до сертифициране. Образователните програми и модули трябва да бъдат разработени съвместно с представители на индустрията.

Кандидатите могат да изберат един от следните видове програми:

  1. Програми за усъвършенстване на цифровите умения в някоя от следните ключови области:
    • Виртуални светове;
    • Крайни изчисления;
    • Квантови изчисления;
    • Фотоника;
    • Роботика и автоматизация;
  2. Интердисциплинарни програми, насочени към придобиване на екологични цифрови умения, свързани със специфични технологии като ИИ, анализ на данни, разширена реалност, роботика, изчисления в облак, интернет на нещата и машинно обучение в някой от следните сектори:
    • Селско стопанство;
    • Транспорт;
    • Възобновяема енергия;
    • Управление на отпадъците;
  3. Интердисциплинарни програми, насочени към придобиване на усъвършенствани цифрови умения за:
    • Правителствения и публичния сектор.

Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, амортизация на оборудване, закупуване на необходими стоки и услуги, финансова подкрепа за трети страни (до 60 000 евро на организация), както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифрови технологии (HaDEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, изпълнение и въздействие.

Резултатите от оценяването се очакват през месец февруари 2025 г.

Срок

Максималната продължителност на проектите е 48 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 21.11.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

До 100 000 евро за разработване на иновативни технологии с XR и AR

Следваща статия

Процедура “Европейска обсерватория за цифрови медии (EDMO)”

Сходни статии

Тази седмица предстоят заседания на Комитетите за наблюдение на европейските програми

4 Между 22. и 24.11.2023 г. ще се проведат заседания на Комитетите за наблюдение на три от европейските програми за финансиране за периода 2021-2027 г. Това предадоха от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). […]

Над 240 млн. евро стават достъпни за внедряване на цифрови мрежи

1 Днес, 17.10.2023 г., Европейската комисия отвори за кандидатстване 5 покани на стойност 241 млн. евро по програмата “Механизъм за свързване на Европа” 2021-2027 г. Поканите са по линия на цифровото направление на програмата и […]

Публикуване е нова актуализация на Индикативната годишна работна програма на ОПРР и ПРР за 2023 г.

7 Днес /21.11.2023 г./ бе публикувано третото изменение на Индикативна годишна работна програма (ИГРП) на Оперативна програма “Региони в растеж” 2014-2020 г. (ОПРР) и на Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР) за 2023 г. […]

Филтър