Всичко за европейските проекти на едно място

Ограничена покана за Проект за управление на Териториалната стратегия по Програма България-Северна Македония 2021-2027 г.

Процедурата “Проект за управление на Териториалната стратегия” по Програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Северна Македония” 2021-2027 г. цели да осигури капацитет и знания на Съвета за управление за изпълнението на стратегията. Ще се провеждат срещи, обучения, обмен на опит и добри практики, организиране на събития и др.

Териториалната стратегия прилага интегрирани мерки за развитието на граничния регион, по-специално в посока приобщаващо социално, икономическо и екологично местно развитие, култура, природно наследство, устойчив туризъм и сигурност в райони, различни от градските. Стратегията се управлява от Съвет, който представлява двустранна партньорска структура без юридическо лице.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Бюджетът възлиза на 410 944 евро.

До 85% от финансирането по проекта се предоставят от фондовете на ЕС, а останалите 15% – от националните бюджети на двете държави.

Бенефициенти

Конкретни бенефициенти по поканата са Дирекция “Управление на териториалното сътрудничество” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Министерството на местното самоуправление на Република Северна Македония.

Проектът трябва да бъде в сътрудничество – т.е. да включва съвместно разработване, изпълнение, общ персонал и общо финансиране.

Прилага се принципът на водещия партньор*.

Допустими дейности и разходи

Допустимите дейности включват:

  • Провеждане на срещи на Съвета за управление;
  • Мерки за повишаване на капацитета на членовете на Съвета, като обучения, обмен на опит и добри практики, учебни посещения и т.н.;
  • Организиране на събития, свързани с изпълнението на Териториалната стратегия – информационни дни, форуми за партньорство и т.н.;
  • Мерки, свързани с наблюдение на изпълнението на Териториалната стратегия – напр. междинна оценка и др.;
  • Доставка на оборудване за улесняване на работата на Съвета;
  • Подкрепа за Съвета в процеса на идентифициране на проектни предложения, допринасящи за Териториалната стратегия.

Дейностите трябва да се изпълняват в програмната област, т.е. две области в България – Благоевград и Кюстендил и три района в Северна Македония – Североизточен, Източен и Югоизточен.

Ще се покриват разходи за персонал, административни разходи (до 15% от разходите за персонал), разходи за пътуване и настаняване, за външни услуги и за оборудване.

Срок

Максималната продължителност на проекта е 60 месеца.

Крайният срок за подаване на проектното предложение е 02.09.2024 г. вкл. Кандидатстването е по електронен път чрез системата Jems.


* Проектът се управлява от един водещ партньор, който е отговорен за подготовката и подаването на формуляра за кандидатстване. Той поема пълната отговорност за управлението, комуникацията, изпълнението и координацията между партньорите по проекта и носи правна отговорност за цялото партньорство. Също така, водещият партньор осъществява връзка между проекта и управляващия орган на програмата.

Предходна статия

Ограничена покана за Проект за управление на Териториалната стратегия по Програма България-Турция 2021-2027 г.

Следваща статия

Акселераторска програма на НАТО за иновации в областта на отбраната – DIANA – 2024 г.

Сходни статии

До 1 000 евро за грижа за менталното здраве на културни дейци от Украйна

10 Шестата покана за индивидуална безвъзмездна помощ в подкрепа на менталното здраве “Културата помага/Культура допомагає” отвори на 02.09.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи културни дейци, активисти и артисти, работещи с хора, които са били […]

До 1 500 евро за МСП за посещение на изложението InnoTrans за транспортни технологии

17 Поканата “Еднократна сума за мобилност за мисията InnoTrans” на E-BOOST ще подкрепи малки и средни предприятия (МСП), които желаят да посетят международното изложение за транспортни технологии InnoTrans 2024. То ще се проведе от 24 […]

Процедура “Техническа помощ” по ОПТТИ

1 Главната цел на процедура „Техническа помощ” (BG16M1OP001-5.001), част от оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г. (ОПТТИ), е да повиши административния капацитет на управляващия орган на програмата. Бенефициент по процедурата е самия управляващ […]

Вашият коментар

Филтър