Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подпомагане за залесяване и създаване на горски масиви” от МИГ Сандански

Процедурата “Подпомагане за залесяване и създаване на горски масиви” (BG06RDNP001-19.648) цели финансира дейности за залесяване на територията на Местна инициативна група (МИГ) Сандански и да допринесе за защитата на горския фонд от ерозия, природни бедствия, вредители, болести и пожари.

Целите на процедурата включват:

  • поглъщане и съхраняване на въглерода и опазване на почвите от ерозия;
  • увеличаване териториите на горите;
  • защита на териториите от природни бедствия и пожари, както и принос за адаптирането към промените в климата;
  • спазване на стандартите на ЕС и подобряване на условията в земеделските стопанства.

В резултат на проектните дейности ще бъдат залесени 12 дка земеделски и/или неземеделска земя.

Финансиране

По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. Общият бюджет възлиза на 72 461.95 лв.

Изготвените проекти трябва да се вписват в следните граници:

  • Минимален размер на общите допустими разходи за един проект: 2 500 евро;
  • Максимален размер на общите допустими разходи за един проект: 37 049.77 евро.

Не се изисква собствено финансиране. Очаква се да бъде подкрепен един проект.

Бенефициенти

Могат да кандидатстват община Сандански, физически, юридически лица и местни поделения на вероизповеданията, собственици на земеделски и неземеделски земи, както и юридически лица – частноправни субекти, стопанисващи земеделски и неземеделски земи.

Те трябва да имат постоянен адрес или седалище и адрес на управление на територията на МИГ-а.

Кандидатстването е самостоятелно.

Допустими дейности и разходи

Допустимите дейности включват:

  • почвоподготовка;
  • сеене или засаждане;
  • дейности за направляване на естественото редуване на видовете;
  • ограждане на залесената територия;
  • дейности по поддържане на създадените горски култури – попълване, презасяване или презасаждане; отглеждане на новосъздадените горски култури до 5 години след залесяването.

Ще се покриват разходи за създаване – вкл. почвоподготовка, сеене или засаждане, дейности за направляване на естественото редуване на видовете, закупуване на залесителен материал, транспорт и временно съхранение на залесителния материал, разходи за труд при залесяване и т.н., в т.ч. закупуване на земя (до 10% от общите допустими разходи) – и разходи за нематериални инвестиции – вкл. предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери, консултантски услуги (до 12% от допустимите инвестиции) и разходи за ноу-хау, патентни права и лицензи, регистрация на търговски марки.

Управление и подбор

По процедурата се прилага подходът “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) от програмния период 2014-2020 г., чрез който МИГ формулират и одобряват стратегия за интегрирано развитие на територията.

Подборът на проектни предложения се извършва от Комисия за подбор, назначена от МИГ Сандански. Оценката на проектните предложения включва (i) оценка на административното съответствие и допустимостта и (ii) техническа и финансова оценка. Най-много точки ще се дават за дейности на територията на селата в община Сандански и град Мелник и за интегрираност с дейности в областта на туризма.

Комисията за подбор извършва оценка на всички постъпили проекти, след което ръководителят на УО взeма решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Административен договор.

Администратор на помощта по процедурата е управляващият орган (УО) на ПРСР – Дирекция “Развитие на селските райони” към Министерството на земеделието и храните.

Срок

Продължителността на проектните дейности е до 36 месеца, но не по-късно от 15.09.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектните предложения е 30.09.2024 г., 20 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.

Предходна статия

Програма за старт-ъпи Disruptive AI 2024 на ЕИТ

Следваща статия

Innowwide: 60 000 евро за МСП, търсещи да излязат на световните пазари

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

7 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

19 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

19 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Вашият коментар

Филтър