Национална научна програма “Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие” 2024-2029 г. цели да подкрепи провеждането на фундаментални и научно-приложни изследвания, свързани с критични и стратегически суровини* (КСС) и да допринесе за справянето със следните обществени предизвикателства:
- Сигурност на доставките на критични и стратегически суровини;
- Уточняване на европейския и българския потенциал за критични и стратегически суровини;
- Ефективно и щадящо околната среда добиване и използване на суровините;
- Устойчиво социално-икономическо развитие;
- Ресурсна ефективност и действия във връзка с околната среда и климата за осъществяване на зелен преход.
Националната програма предвижда да се извършва проучване, екологосъобразен добив и ефективна преработка на:
- първични природни ресурси с приложение на иновативни методи и извличане на главни и съпътстващи елементи;
- отпадъци от преработката им (вкл. от настоящи и бъдещи находища на критични суровини); и
- вторични ресурси (резултат от рециклиране).
Освен това ще се осъществява и оценка на социалните ефекти от използването на суровините и изследвания за намаляване и предотвратяване на вредното влияние на добива и преработката им върху околната среда (води, почви, речни седименти и въздух).
Финансиране
Бюджетът на програмата възлиза на 8,5 млн. лв., като средствата са осигурени от бюджета на Министерството на образованието и науката (МОН).
Средствата по програмата са разпределени както следва:
- 2024 г. – до 2,5 млн. лв., вкл. до 1 млн. лв. за изследователска апаратура;
- 2025 г. – до 1,5 млн. лв.;
- 2026 г. – до 1,5 млн. лв.;
- 2027 г. – до 1,5 млн. лв.;
- 2028 г. – до 1,5 млн. лв.
Бенефициенти
Могат да кандидатстват институти и звена на Българската академия на науките (БАН) – Геологически институт, Институт по минералогия и кристалография, Институт по философия и социология, Институт за изследване на населението и човека, Институт за икономически изследвания, Институт за държавата и правото, Национален институт по геофизика, геодезия и география, Национален природонаучен музей – както акредитирани висши училища, научни организации и Селскостопанската академия (ССА). Кандидатстването ще бъде в консорциуми с водещ партньор БАН.
Партньори, които ще бъдат пряко отговорни за изпълнението на дейностите по програмата са Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Минно-геоложкият университет “Св. Иван Рилски”, Аграрният университет – Пловдив, Университетът по хранителни технологии – Пловдив, Национален музей “Земята и хората” и др.
Допустими дейности и разходи
Допустимите дейности по програмата са организирани в работни пакети:
- Находища и проявления на критични и стратегически суровини в България – изясняване и преоценка на наличните количества за уточняване на геоложки райони с висок потенциал за нови открития на критични суровини;
- Структурен контрол, петролого-геохимични индикатори и модели за формиране на находища и проявления на КСС в България;
- Оценка на потенциала на България за енергийни ресурси, необходими за осъществяването на зелен преход;
- Ефективен добив и преработка на суровини в България и потенциал за попътно извличане на критични суровини;
- Индустриални и битови отпадъци като източник на критични суровини;
- Изследване на процеси на влияние на КСС върху околната среда за устойчиво развитие;
- Оценка на социално-икономическото въздействие на проучването, добива и преработката на критични и стратегически суровини;
- Създаване на единна информационна среда;
- Международно сътрудничество;
- Публично представяне и комуникация на получените научни резултати в обществото (поетапно и след края на програмата).
Ще се покриват разходи за персонал, командировки, дълготрайни материални и нематериални активи, вкл. апаратура и софтуер, външни услуги, пряко свързани с изпълнението на програмата, материали и консумативи, организиране на семинари и конференции, заплащане на членски внос, заплащане на такси за публикуване в научни списания, такси за участие в научни мрежи и др. Допустими са и непреки разходи – до 6% от стойността на преките такива.
Срок
Срокът за изпълнение на проектните дейности е до 31.12.2029 г.
Пълният текст на програмата е достъпен тук.
* Суровини от критично значение съгласно Законодателния акт на ЕС за суровините от критично значение от 2023 г. са: антимон, арсен, алуминий/боксит, барит, берилий, бисмут, бор, мед, фелдшпат, флуорит, галий, германий, хафний, хелий, литий, магнезий, манган, графит, никел, ниобий, фосфати, скандий, силиций, стронций, тантал, титан, волфрам, ванадий и платинова група елементи, включваща платина, паладий, родий, рутений и осмий. Като стратегически суровини в същия документ са определени: бисмут, бор, кобалт, мед, галий, германий, литий, магнезий, манган, графит, никел, платинова група елементи, редкоземните елементи, включително и неодим, празеодим, тербий, диспрозий, гадолиний, самарий и церий, силиций, титан и волфрам.