Целевата покана за иновации в градската мобилност за 2025 г. на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – бе отворена на 14.08.2024 г. Тя цели да финансира проекти за иновативни технологии в 4 тематични направления:
- Разпространение на станциите за зареждане с водород за устойчив градски транспорт;
- Намаляване на замърсяването с неизгарящи газове, причинено от градския транспорт;
- Постигане на “Визия нула” и безопасност за уязвимите участници в градския транспорт;
- Насърчаване на конкурентоспособна и устойчива европейска велосипедна индустрия.
Проектите следва да имат роля за подобряването на живота в градовете, да допринасят за адаптирането към климатичните промени и създават работни места и подсилват сектора на мобилността в Европа.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът ѝ възлиза на 5 млн. евро по текущия прием.
Тези средства са разпределени по тематичните направления, а максималният размер на финансирането е както следва:
- Разпространение на станциите за зареждане с водород за устойчив градски транспорт – 1,5 млн. евро;
- Намаляване на замърсяването с неизгарящи газове, причинено от градския транспорт – 650 000 евро;
- Постигане на “Визия нула” и безопасност за уязвимите участници в градския транспорт – 2 млн. евро;
- Насърчаване на конкурентоспособна и устойчива европейска велосипедна индустрия – 850 000 евро.
Размерът на безвъзмездните средства, които може да получи един проект са между 250 000 и 700 000 евро.
Бенефициентите трябва да направят собствен финансов принос от поне 35% от общия бюджет на проекта си. Насърчава се и по-голям собствен принос.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица от държавите-членки на ЕС и от държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”. Това са например малки и средни предприятия (МСП), университети, изследователски и технологични организации, градове, големи предприятия и др.
Те следва да кандидатстват в консорциуми, съставени от по двама партньори. Изискването е един консорциум да включва поне:
- търговски партньор – определен като водещ заявител за комерсиализация и отговаря за механизма за финансова устойчивост (FSM);
- демонстрационен домакин – град/общинска управа или компания, който ще демонстрира предложеното решение.
В случай че дадена кандидатура е одобрена за финансиране, партньорите следва да станат част от EIT Urban Mobility, за което се заплаща годишна членска такса.
Насърчава се участието на партньори от държави от Регионалната иновационна схема (RIS)* на ЕИТ.
Допустими дейности и разходи
Проектите следва да внедряват и мащабират екологични, безопасни и приобщаващи решения за мобилност на хора и стоки, както и да ускоряват пазарните възможности (стратегически цели 3 и 4 на EIT Urban Mobility).
Проектите следва да се ориентират към някоя от четирите теми на поканата и да изпълняват минимум следните две задачи:
- Разработване и изпробване на нови решения в реални демонстрации;
- Постигане на търговска жизнеспособност до края на проекта.
Списък с подробните задачи, които се изискват по всяка тема, както и други специфични за темите условия можете да откриете тук (стр. 15-26).
Решенията следва да бъдат близки до пазара и да са достигнали минимум TRL 6** преди пилотирането.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи, финансова подкрепа за трети страни (до 500 000 евро на краен получател) и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от трима независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са четири – стратегическо съответствие, високи постижения и новост, въздействие и социална, икономическа, финансова и обща устойчивост и качество и ефективност на изпълнението. С най-висока тежест е третият критерий.
Резултатите от оценяването се очакват през ноември 2024 г.
Срок
Продължителността на проектите е 12 месеца – от януари до декември 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15.10.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Допълнителна информация е достъпна тук.
* RIS е Регионалната иновационна схема на ЕИТ, която допринася за нарастването на иновационния капацитет на места, където нивото му е скромно и включва държави от ЕС и трети страни. RIS включва България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Естония, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция и Украйна, а също и отвъдморските територии Гваделупа, Френска Гвиана, Реюнион, Мартиника, Майот и Сен Мартен (Франция), Азорските острови и Мадейра (Португалия) и Канарските острови (Испания).
** TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.