В близките месеци се очаква да отвори процедурата “Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация“, част от Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ). Заложеният ѝ бюджет възлиза на 60,7 млн. лв.
“Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация” е предвидена в Индикативната годишна работна програма (ИГРП) на ПНИИДИТ за 2024 г. и според последното ѝ изменение, публикувано този юни, трябваше да отвори през юли.
Процедурата ще подкрепи партньорства между микро- и малки и средни предприятия (МСП) и научни организации и висши училища, за да повиши конкурентоспособността на фирмите и да превърне предизвикателствата, свързани със “зеления” преход във възможности. Целта е с реализирането на проектите да се разработят и въведат зелени и цифрови продукти и процеси.
Предприятията-кандидати ще следва да бъдат установени от няколко години, както и да са регистрирани като търговци. Техни партньори ще могат да бъдат научноизследователски организации, висши училища, Центрове за върхови постижения (ЦВП), Центрове за компетентност (ЦК), Европейски цифрови и иновационни хъбове (ЕЦИХ) и др.
Един проект за партньорство ще може да получи безвъзмездни средства в размер между 100 000 и 1,5 млн. лв., покриващи до 80% от допустимите разходи.
Планирано е допустимите дейности да включват:
- Дейности за изпробване и утвърждаване на иновативни технологии и продукти;
- Провеждане на прототипиране, моделиране, потребителски тестове и т.н., за да се утвърди новата технология, продукт или процес;
- Провеждане на проучвания, бизнес планове и модели за потенциала за комерсиализация;
- Проучване на перспективите за растеж, защита на интелектуална собственост, анализ на конкурентни технологии, регулаторни режими и др.;
- Поставено е изискване дейностите да попадат някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС):
- Информатика и ИКТ;
- Мехатроника и микроелектроника;
- Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
- Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
- Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.
Ще се покриват разходи за персонал, инструменти и оборудване (основно съществуващи активи на партньорските организации), разходи за външни услуги (възлагане на научни изследвания, знания и патенти, консултантски услуги и др.), както и разходи за материали и консумативи.
Периодът на приема ще трае приблизително 5 месеца.
Очаквайте повече информация.