Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство”

Процедурата “Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство” (BG06RDNP001-4.017) цели да повиши конкурентоспособността на земеделието в България като подкрепи проекти, подобряващи ефективността при потреблението на вода в селското стопанство.

Процедурата е част от подмярка 4.1 “Инвестиции в земеделски стопанства”, мярка 4 “Инвестиции в материални активи” на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. (ПРСР).

Проектите по мярката ще се изпълняват на територията на България.

Финансиране

Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ. Бюджетът ѝ възлиза на 97,7 млн. лв., като тези средства са осигурени от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) (73,3 млн. лв.) и националния бюджет (24,4 млн. лв.).

Минималният размер на допустимите разходи за един проект е 29 337 лв., а максималният – 880 110 лв.

Бенефициентите следва са осигурят сами минимум 50% от финансирането на проектите си.

Очаква се да бъдат финансирани минимум 111 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат земеделски стопани, регистрирани без прекъсване през последните 36 месеца, и групи или организации на производители, признати от министъра на земеделието и храните.

Минималният стандартен производствен обем на земеделското стопанство-кандидат следва да е не по-малко от левовата равностойност на 8 000 евро.

С приоритет ще се ползват стопанства от секторите “Плодове и зеленчуци”, “Животновъдство”, “Етеричномаслени и медицински култури”, групи и организации на производители, млади фермери, биопроизводители и стопанства, покриващи критериите за успешно пазарно присъствие.

Кандидатстването е самостоятелно.

Допустими дейности и разходи

Допустими по процедурата са инвестиции за повишаване на ефективността при потреблението на вода в стопанствата, пряко свързани с една или няколко от дейностите по първично селскостопанско производство и съхранение на селскостопански продукти, както и подготовка на продукцията за продажба.

Ключова дефиниция към процедурата е тази за “Напоявани площи” – определени са като такива със съществуващи напоителни инсталации, както и площи, които не се напояват, но в които към 01.01.2007 г. е действала система за напояване.

Ще се покриват разходи за материални инвестиции в напоителни инсталации, съоръжения за съхраняване на вода, оборудване за автоматизиране на напояването, технологии за пестене на вода, фотоволтаични системи, свързани строително-монтажни работи (СМР) и др. Допустими са още разходи за нематериални активи като софтуер, свързан с работата с горепосочените материални инвестиции, както и ноу-хау, придобиване на патентни права и лицензи, регистрация на търговски марки и др. Допустими са и разходи, свързани с проектното предложение, в т.ч. разходи за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултанти.

Управление и оценяване

Процедурата се администрира от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Първо проектните предложения преминават предварителна оценка, за да се установи дали размерът на заявената финансова помощ на подадените проектни предложения надхвърля разполагаемия бюджет. После се проверяват за административната им допустимост, след което преминават техническа и финансова оценка. Критериите за подбор включват (1) Подпомагане на земеделски стопани в чувствителни сектори, (2) Подпомагане на проекти с интегриран подход и (3) Проекти, които допринасят за устойчиво и цифрово икономическо възстановяване.

Срок

Максималният срок за изпълнение на инвестициите е 10 месеца, не по-късно от 01.09.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15.11.2024 г. вкл. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.

Предходна статия

Над 2 600 кандидатури са постъпили за Акселератора на НАТО за иновации в отбраната – DIANA

Следваща статия

“Women TechEU” – остава един месец за кандидатстване

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

6 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

18 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

18 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Филтър