Всичко за европейските проекти на едно място

До 100 000 евро за съвместно разработване на цифрови решения в земеделието

Отворената покана по проекта OpenAgri отвори за кандидатстване на 02.09.2024 г. Тя ще подкрепи малки консорциуми, съставени от доставчик на цифрови решения в земеделието (напр. малко и средно предприятие (МСП), университет, научноизследователски институт, организация с нестопанска цел) и краен потребител (стопанство, земеделска кооперация или дружество, представляващо стопанства).

Тези консорциуми имат за задача да си сътрудничат и съвместно да създадат нови цифрови решения в земеделието (ADSs) с отворен код (OS) на базата на съществуващи зрели облачни решения, като демонстрират както Edge, така и Cloud/смесени версии на ADSs, и да ги изпробват в райони със слаба свързаност, за да сравнят резултатите и да видят дали ефективността на новото решение е адекватна.

Поканата се фокусира върху следните видове решения за управление на земеделието (но не само):

  • Откриване на вредители и болести по културите;
  • Мониторинг на поведението на животните;
  • Автоматизация и роботизация на ферми;
  • Интелигентно управление на торенето;
  • Управление на стопанството и подпомагане на вземането на решения.

Проектът OpenAgri има за цел да подпомогне преодоляването на разликата между наличността на ADSs и внедряването им от земеделските стопани в ЕС. Това остава предизвикателство въпреки значителните инвестиции, поради фактори като високите разходи, недоверието в ADSs и проблемите със свързаността в отдалечените райони. Проектът включва 18 партньори от 7 държави-членки.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага общ бюджет от 900 000 евро.

Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми с максимален размер за един проект от 100 000 евро (не повече от 60 000 евро за член на консорциум). Ще бъдат подкрепени до 9 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат доставчици на цифрови решения в земеделието и крайни потребители, както е описано по-горе. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в страна, асоциирана по програма “Хоризонт Европа”.

Като крайни потребители с приоритет са малки и средни стопанства – типично семейни бизнеси.

Кандидатстването е в малки консорциуми, съставени от по двама партньори.

Допустими дейности

Техническите изисквания към цифровите решения включват:

  • да бъдат иновативни, рентабилни, енергийно ефективни и да се справят с важни предизвикателства в областта на растениевъдството и животновъдството;
  • да се основават на нови технологии и да използват софтуер с отворен код или отворени хардуерни принципи;
  • функционалностите на решенията следва да бъдат определени чрез процес на съвместно създаване, включващ както доставчика на технологии, така и крайните потребители;
  • изисква се да бъдат предложени и оценени две версии на ADS;
  • ADS трябва да имат над TRL 5*;
  • очаква се проектите да интегрират в своите решения поне една от услугите с отворен код на OpenAgri;
  • всички нови решения трябва да следват стандартите за оперативна съвместимост, да приемат общия семантичен модел на OpenAgri за обмен на данни с предоставените услуги с отворен код;
  • някои от резултатите по проектите трябва да открито достъпни резултати, като по този начин ще допринесат за софтуер с отворен код или отворен хардуер.

Повече подробности и разяснения можете да прочетете тук (стр. 6-9).

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “OpenAgri”. Проектните предложения ще се оценяват от по двама външни експерти по критерии за високи постижения, въздействие, изпълнение и възпроизводимост. Проектите с равен резултат при оценяването ще бъдат поканени на онлайн интервю с експертите.

Резултатите от оценяването ще бъдат обявени през февруари-март 2025 г.

Срок

Проектите могат да стартират през май 2025 г. и следва да са изпълнени до октомври 2026 г. Продължителността им достига 18 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 02.12.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда.

Предходна статия

Възможност за МСП в здравеопазването и медицинското оборудване да участват в бизнес мисия в Корея

Следваща статия

Последни 5 дни за кандидатстване по поканата за по-образован регион на трансграничната програма с Румъния

Сходни статии

180 млн. лв. за преход към кръгова икономика в предприятията

3 Снощи /27.07.2023 г./ отвори приемът по мярката “Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията” (BG-RRP-3.008). Процедурата, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), ще предоставя 180 млн. лв. за […]

Удължава се срокът за кандидатстване по процедурите за инфраструктури за цифрова свързаност по МСЕ

3 Днес, 30.01.2023 г., Европейската изпълнителна агенция по здравеопазването и дигитализацията (HaDEA) съобщи, че се удължава срокът за кандидатстване по процедурите в подкрепа на инвестициите в инфраструктури за цифрова свързаност. Те се финансират по програмата […]

До 35 000 евро за МСП за иновации, екологични и цифрови технологии и интернационализация

3 Поканата за грантове за иновации, екологични и цифрови технологии и интернационализация цели да предостави безвъзмездна финансова подкрепа на малки и средни предприятия (МСП) в строителството, текстилната индустрия и усъвършенстваното производство. Поканата се реализира по […]

Вашият коментар

Филтър