Всичко за европейските проекти на едно място

Стартираха конкурсите на Фулбрайт за български студенти и учени за програми в САЩ

В петък, 06.06.2024 г., от Българо-американската комисия за образователен обмен Fulbright (Фулбрайт) обявиха текущите възможности за безвъзмездно финансиране на български граждани, желаещи да осъществят програми за обучение в САЩ. Отворени са 4 конкурса в рамките на две програми:

Безвъзмездна помощ за научни изследвания

Подкрепата е за иновативни изследвания, насърчаване на сътрудничеството в академичната сфера и сред НПО и за стимулиране на ефективни решения. Възможността е предназначена за учени, докторанти и представители на НПО, желаещи да се включат в значими проекти и да разширят професионалните си мрежи.

Стипендии за гостуващи учени в САЩ

Български учени и преподаватели в университети могат да прекарат между 3 и 5 месеца в САЩ, работейки и преподавайки в своята сфера на познание. Допустими са всички дисциплини с изключение на клиничната медицина и стоматологията.

Изискването към кандидатите е да имат придобита докторска степен. Кандидатите трябва да се свържат с американска институция, където искат да осъществят програмата си и да ѝ предложат да ги приеме като домакин.

Ще бъдат предоставени между 5 и 7 стипендии. Месечните средства за стипендиантите ще бъдат от 3 200 до 4 800 долара, покриващи месечните им разходи. Освен това Фулбрайт ще покрие разходите за полети (отиване и връщане) и здравна застраховка.

Изследователски програми без степен

Докторанти на редовно и задочно обучение, които са български граждани, могат да прекарат до 6 месеца в САЩ, извършвайки научни изследвания. Допустими са докторанти от всички дисциплини с изключение на клиничната медицина и стоматологията.

Изискването към кандидатите е да имат поне бакалавърска степен и да са записани в докторантска програма. Кандидатите трябва да се свържат с американска институция, където искат да осъществят програмата си и да ѝ предложат да ги приеме като домакин.

Ще бъдат предоставени между 3 и 4 гранта. Ще се покриват месечните разходи на докторантите. Освен това Фулбрайт ще покрие разходите за полети (отиване и връщане) и здравна застраховка.

Изследователски стипендии за изучаване на гражданското общество

Представители на български организации с нестопанска цел, работещи в подкрепа на българското гражданско общество, могат да прекарат между 3 и 5 месеца в САЩ. Идеята е да се реализират научни изследвания и обмен на най-добри практики между НПО и партньорски организации.

Изискването към кандидатите е да имат поне бакалавърска степен. Кандидатите трябва да се свържат с американско НПО, където искат да осъществят програмата си и да му предложат да ги приеме като домакин.

Ще бъдат предоставени между 2 и 3 стипендии. Месечните средства за стипендиантите ще бъдат от 3 200 до 4 800 долара, покриващи месечните им разходи. Освен това Фулбрайт ще покрие разходите за полети (отиване и връщане) и здравна застраховка.

Крайният срок за кандидатстване по трите конкурса е 06.12.2024 г.

Безвъзмездна помощ за български лидери – магистърски и докторски програми

Български студенти-кандидати за магистърски или докторски програми в САЩ могат да получат безвъзмездна помощ до 100 000 долара, за да получат степен в елитен американски университет. Допустими са всички дисциплини с изключение на клиничната медицина и стоматологията.

Студентите следва да кандидатстват самостоятелно към избраните университети, а условието е след завършването си да прекарат 3 години в България.

Ще бъдат финансирани до 7 студенти. Безвъзмездните средства ще покриват разходи за обучение, такси, разходи за живот, пътни разходи и здравна застраховка и могат да се разпределят за няколко учебни години в зависимост от продължителността на програмата.

Крайният срок за кандидатстване е 03.02.2025 г.

Подробна информация за всеки от конкурсите е достъпна тук.

Предходна статия

16 септември е новият краен срок на конкурса “Нестле за Живей Активно! 2024”

Следваща статия

Участвайте във второто издание на резидентската програма на Европейския съвет за научни изследвания за журналисти

Сходни статии

Годишен доклад на ОЛАФ за 2024 г.: над 870 млн. евро трябва да се възстановят в бюджета на ЕС

10 Днес, 16.06.2025 г., беше публикуван годишният доклад за 2024 г. на Европейската служба за борба с измамите (OLAF/ОЛАФ), който разкрива новите тенденции за измами в редица области, включително биоразнообразието и околната среда, енергетиката, търговията, […]

До 120 000 лв. за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в България

19 Процедурата “Подкрепа за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в Република България” (DEP-1.001) цели да предостави финансова подкрепа на малки и средни предприятия, за да въведат съвременни решения и мерки за намаляване […]

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

11 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Вашият коментар

Филтър