Община Дижон организира иновационни предизвикателства Open2Horizon като част от проекта RESPONSE, по които се търсят иновативни проекти, свързани с енергийния преход, както и с трансформацията в посока интелигентни и нисковъглеродни градове. Най-добрите проекти на малки и средни предприятия (МСП) и старт-ъпи ще бъдат подкрепени финансово, за да разработят и тестват решенията в реални условия в Дижон, Франция.
Предизвикателствата са три:
Въглероден отпечатък
Как можем да дадем възможност на жителите да разберат въздействието на ежедневните си действия върху местния въглероден отпечатък и да ги ангажираме с колективни цели за намаляване на емисиите?
Община Дижон търси решение, което да ѝ помогне за по-доброто оценяване на реалните емисии на територията ѝ, за измерването на индивидуалните усилия по отношение на колективните цели за намаляване на въглеродните емисии и за създаването на динамика в общността, ориентирана около тези цели.
Функциите на разработваното решение следва да включват:
- калкулатор на въглеродния отпечатък, който се основава на доказани методологии и данни;
- визуализация на въздействието на жителите по отношение на емисиите, областите за подобрение, и приноса им с течение на времето за постигане на колективните цели чрез промени в поведението;
- включване на емисиите на жителите на града в оценката на въглеродните емисии на територията;
- информационни табла на общността, показващи областите на колективен напредък;
- комуникация с жителите за насърчаване на ангажираността;
- свързаност с други инструменти за гражданско участие;
- изисква са на следващия етап този инструмент да може да интегрира информация за въглеродния отпечатък на основните компании на територията (този етап не е включен в настоящото предизвикателство).
Регистрацията са осъществява от тук.
Мобилност
Как можем да моделираме потоците на активна мобилност в мащаба на Община Дижон?
Набират се идеи за инструмент, който да моделира потоците на активна мобилност в градски мащаб, да проследява промените с течение на времето и да предлага интерфейс за визуализация.
На следващ етап могат да бъдат разработени допълнителни модули за:
- определяне на възможни корелации между развитието и тенденциите в потока;
- предлагане на модел за прогнозиране на дебита въз основа на планираните разработки;
- определяне на въздействието на наблюдаваните или прогнозираните тенденции на потока върху въглеродните емисии.
Регистрацията са осъществява от тук.
Биоразнообразие
Как може да се наблюдава биоразнообразието в териториален мащаб, за да се постигнат стратегическите цели, заложени в териториалния план на Дижон за климата, въздуха и енергията, който включва раздел за биоразнообразието и обхваща всички природосъобразни решения?
Целта на това предизвикателство е да се създаде инструмент за мониторинг на действията и показателите за биоразнообразие. Инструментът трябва да дава възможност за:
- използване по най-добрия начин на необработените данни, получени от проучвания на биологичното разнообразие;
- “разказване на историята” на биоразнообразието на територията на Община Дижон за различни аудитории: вземащи политически решения, участници от частния сектор, градски служители и широката общественост;
- докладване за развитието на биоразнообразието в града и за въздействието на действията за опазване на биоразнообразието въз основа на исторически данни, предоставени от Природонаучния музей;
- подпомагане на Община Дижон в наблюдението на целите на Плана за климата, свързани с биоразнообразието, за да се подпомогне докладването и предприемането на действия.
Освен това участниците в предизвикателството трябва да:
- разработят показатели, които обобщават суровите данни и са съвместими със съответните регионални и национални показатели;
- определят показатели за въздействие върху ефекта от действията, извършвани от местните заинтересовани страни за опазване на биологичното разнообразие в района;
- документират методологията, използвана за изчисляване на горните показатели.
Регистрацията са осъществява от тук.
Победителите във всяко от трите предизвикателства ще получат награда от по 25 000 евро и достъп до ексклузивни набори от данни.
Следващата седмица (16-20.09.) ще се проведат онлайн информационни сесии, където потенциалните кандидати ще бъдат запознати с отделните предизвикателства. През декември кандидатите ще представят разработените си решения, а наградите ще бъдат връчени през юли догодина.
Крайният срок за кандидатстване е 25.10.2024 г.