Малки и средни предприятия (МСП) и скейл-ъпи от културните и творческите индустрии могат да кандидатстват за Акселератора на общността на Европейския институт на иновации и технологии (ЕИТ/EIT) за култура и творчество – EIT Culture & Creativity. Първото издание на програмата за периода 2024-2025 г. бе отворено миналата седмица /06.09.2024 г./.
Акселераторът на EIT Culture & Creativity представлява 8-седмична онлайн обучителна програма, която ще предостави на участниците необходимите инструменти, експертни познания, услуги и контакти, за да могат да се разраснат на международните пазари. Програмата е оценена на стойност 20 000 евро и включва експертни насоки и практически семинари от водещи европейски лектори, обучители и ментори.
Допустими участници са МСП и разрастващи се предприятия (скейл-ъпи), регистрирани преди поне 3 години и с дейност в следните области:
- Мода;
- Архитектура;
- Културно наследство;
- Аудиовизуални медии и игри;
- Иновации, съчетаващи елементи от тези сектори или използващи най-новите цифрови или кръгови технологии.
Изискванията към участващите предприятия включват:
- Да имат иновативна бизнес идея с потенциал за глобално въздействие;
- Да бъдат ориентирани към успех и отворени към възприемането на нови бизнес модели;
- Да имат доказан растеж и оборот (с минимум 5% средногодишна стойност, поддържана през последните 2 години).
Освен това, към момента на кандидатстване компаниите трябва да имат решение със зрялост TRL 7-8*, което към края на програмата да достигне TRL 9.
Ще бъдат одобрени 30 компании, които ще вземат участие в програмата. През осемте седмици ще има по два семинара седмично, както и сесии за групово менторство. Финалът на акселератора ще представлява онлайн демонстрационен ден, където компаниите ще могат да се представят пред инвеститори.
На най-добре представилите се 6-10 компании ще бъде предоставена допълнителна възможност за участие в пост-акселераторска програма, която ще се фокусира върху по-нататъшното подпомагане на растежа, привличането на частно финансиране и възможностите за дялово участие.
Примери за компании, които могат да се възползват от програмата са такива за устойчива мода от рециклирани материали, за устойчиви строителни материали, виртуални културни посещения, социално-въздействащо аудиовизуално съдържание, игри с обучителна цел и др.
Очакваният старт на програмата е 01.11.2024 г.
Крайният срок за кандидатстване е 06.10.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Допълнителна информация е налична тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.