Втората покана “Еволюирали случаи на употреба на 5G” по проекта FIDAL отвори за кандидатстване на 09.09.2024 г. Тя ще финансира провеждането на полеви изпитания “отвъд” 5G в няколко области:
- Медии;
- Забавления;
- Спешни услуги;
- Критични по отношение на време приложения и услуги.
Поканата цели да включи ключови участници, ангажирани с провеждането на изпитания “отвъд” 5G в разнообразни случаи на употреба, обхващащи важни промишлени и обществени сектори. Ще бъде осигурена и подкрепа за необходимата инфраструктура за разгръщане на предложените полеви изпитания.
Това, което се нарича “отвъд” 5G, ще се отличава със свръхвисоки скорости, свръхвисок капацитет, свръхниска латентност, свръхмултитерминални връзки и свръхниска консумация на енергия.
Поканата се реализира по проекта “FIDAL“, изпълняван от партньори от Гърция, Кипър, Италия, Испания и др. Той предлага технологични нововъведения за реални услуги в областта на комуникациите, за да даде възможност на Европа да постигне водеща позиция в процеса на стандартизация (напр. 3GPP, ETSI).
Финансиране
Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ по програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 2 млн. евро.
Максималната стойност на един проект зависи от избраната опция за кандидатстване:
- Проектно предложение от един бенефициент за нов случай на употреба и свързани с него полеви изпитания, като се използват рамката за експериментиране на FIDAL и наборите от инструменти и мрежовите приложения, подкрепени от съществуващите инфраструктури, идващи от консорциума FIDAL – до 150 000 евро;
- Проектно предложение от групи сътрудничещи си и допълващи се партньори за създаване на нови случаи на употреба и провеждане на опити с използване на допълнителни услуги и съоръжения за изпитване – до 250 000 евро.
Безвъзмездните средства ще покриват 100% от допустимите разходи на бенефициентите. Ще бъдат подкрепени минимум 8 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, регистрирани в държави-членки и в асоциирани по “Хоризонт Европа” държави – малки и средни предприятия (МСП), стартиращи предприятия, изследователски институти, групи предприемачи, разработчици на приложения и собственици на инфраструктура.
Кандидатурите могат да се подават както индивидуално, така и в консорциум. Консорциумите могат да са от максимум 3 юридически лица, регистрирани в 3 различни допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Проектните дейности трябва да следват една от двете опции за кандидатстване (споменати под Бенефициенти). При опция 2 кандидатите могат да предложат интегрирането на външни тестови средища, които прилагат нови услуги освен тези на FIDAL, само ако това осигурява ясна стойност за проекта, например достъп до голям брой потребители, участващи в предложеното изпитване. Интегрирането на тестовата база ще се извърши от кандидата и трябва да бъде ясно описано в предложения план за изпълнение.
От избраните проекти ще се изисква да предоставят следните резултати в договора:
- Изисквания за случаите на употреба;
- Архитектура;
- Характеристики “отвъд” 5G;
- Ключови показатели за ефективност, включително данни от измервания;
- Ключови показатели за стойност, включително данни и приложени метрики;
- Научени уроци.
FIDAL използва три различни 5G еволюирали тестови мрежи – можете да ги видите тук.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, консумативи и др., както и непреки разходи (до 25% от стойността на преките допустими такива).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “FIDAL”.
Външни експерти ще оценяват проектите по критерии за капацитет за провеждане на изпитанието, уместност към целите на поканата, индустриална или научна иновация, яснота и методология, въздействие върху пазара и обществото и технологична експертиза и качество. С най-висока тежест са първият и вторият критерии. Резултатите от оценяването се очакват в началото на следващата година.
Срок
Продължителността на проектите е до 9 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 10.12.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.