Всичко за европейските проекти на едно място

Над 400 проекта са постъпили по отворената схема на ЕСИ за валидиране на иновативни технологии и комерсиализация – Transition Open

При най-високия интерес до момента – с 413 проектни предложения – приключи приемът в отворената схема на Европейския съвет за иновации (ЕСИ) – Transition Open (HORIZON-EIC-2024-TRANSITIONOPEN-01). За това съобщиха днес, 24.09.2024 г., от ЕСИ. Търсената помощ възлиза на 991 млн. евро.

Наличните средства по поканата са на стойност 94,5 млн. евро и се предоставят по линия на Работната програма на ЕСИ за 2024 г., част от рамковата програма на ЕС за наука – “Хоризонт Европа”.

Целта на поканата е да финансира проекти за иновационни дейности, които надхвърлят експерименталното доказване на принципа в лаборатория. Тя подкрепя както съзряването и валидирането на дадена нова технология от лабораторията към съответните среди за приложение (чрез използване на прототипи, формулировки, модели, потребителски тестове или други тестове за валидиране), така и проучването и разработването на устойчива бизнес обосновка и бизнес модел за комерсиализация.

Предложените дейности по проектите ще включват доразвиването на резултати, постигнати по предишни проекти (минимум TRL 3-4*), едновременно с дейности за увеличаване на шансовете за бъдещ успех на иновацията на пазара.

В края на проектите технологиите следва да са постигнали TRL 5-6 и да са готови да предприемат следващи стъпки за излизане на пазара като участие в ЕСИ Accelerator и търсене на други източници на финансиране, сключване на споразумения за сътрудничество с трети страни и др.

Размерът на безвъзмездната финансова помощ за един Transition проект е между 500 000 евро и 2,5 млн. евро, като от бенефициентите не се изисква съфинансиране. Финансова подкрепа ще получат около 36 проекта. Продължителността на проектите е от 1 до 3 години.

Можеха да кандидатстват стърт-ъпи, малки и средни предприятия (МСП), университети и изследователски компании, които възнамеряват да основат спин-офи. Кандидатстването може да бъде самостоятелно, в малък консорциум (2 компании от различни държави) или в по-голям консорциум (от 3 до 5 партньори вкл. големи компании, потребителски компании и крайни потребители на технологиите).

Условие бе предложените проекти да са базирани на предходни проекти, финансирани по ЕСИ Pathfinder, схемата на Европейския съвет за научни изследвания (ЕСНИ) за доказване на концепция (Proof of Concept), съвместни проекти по “Хоризонт 2020” или “Хоризонт Европа” в рамките на Стълб II, както и проекти по Европейския фонд за отбрана (с цивилно или двойно приложение на технологията).

В допълнение към безвъзмездната помощ, одобрените проекти ще имат достъп до услугите на ЕСИ за ускоряване на бизнеса, включително наставничество, менторство и партньорски събития. Проектите могат да се възползват и от ускорен достъп до ЕСИ Accelerator за подпомагане на фазите на комерсиализация и увеличаване на мащаба.

В последния прием през 2023 г. (с краен срок септември) от общо 162 подадени проектни предложения, одобрените бяха 12 на брой. Това прави процента успеваемост над 7%.

Тази година проектните предложения идват от общо 39 държави, като най-голям брой от тях са от Испания, Италия и Германия. Над половината (51%) от кандидатите са от частния сектор, 33% са университети, а 15% – изследователски организации.

Резултатите от оценяването ще станат ясни до 9 седмици, а с одобрените кандидати ще се проведат интервюта през декември. Успешните проекти ще стартират през април-май догодина.

Предстоящото издание на отворената схема Transition ще бъде обявено с публикуването на Работната програма на ЕСИ за 2025 г. към края на тази година.

Предходна статия

До 100 000 евро за трансатлантически научни проекти в областта на Интернета от ново поколение

Следваща статия

Процедура “Обмен на персонал” за 2024 г. по “Мария Склодовска-Кюри”

Сходни статии

Мярката за насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво ще отвори към края на годината с увеличен бюджет

6 Днес, 16.06.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съобщиха, че процедурата “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво” (BG05SFPR002-1.013) ще […]

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

15 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Стартира информационна кампания за процедурата за иновационни клъстери по ПНИИДИТ

17 На 23 юни стартира информационна кампания в пет български града – София, Бургас, Пловдив, Варна и Габрово – във връзка с процедурата “Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери” (BG16RFPR002-1.003), част от Програма “Научни […]

Вашият коментар

Филтър