Всичко за европейските проекти на едно място

До 300 000 евро по проекти за тестване и валидиране на приложения, базирани на XR

Втората покана по проекта “XR2Learn” отвори за кандидатстване в петък, 27.09.2024 г. Тя ще финансира проекти за извършване на тестове, пилотиране, оценка и валидиране на нови или вече разработени приложения, базирани на разширена реалност (XR), насочени към сценарии за обучение и образование.

Целта е по този начин да се разшири обхвата на проекта “XR2Learn” и да бъдат предоставени нови XR приложения, насочени предимно към Индустрия 5.0, но и към други сектори като здравеопазване, производство, строителство, инженерство. Търсените проекти ще представят технологична концепция за и употреба на XR технологиите, както и ще следва да предоставят първоначални планове за експлоатация и бизнес сценарии.

Проектът XR2Learn си подставя за цел да даде начало на трансгранично създаване на ориентирани към човека XR приложения за образование. По проекта ще се установи платформа за обслужване на едно гише, организирана като център за цифрови иновации, която ще бъде на разположение на всички участници във веригата за доставки на базирани на XR образователни приложения, с цел подобряване на обучението в производствени и дистанционни сценарии. Консорциумът включва 10 партньори от 6 държави.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 2,1 млн. евро.

Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Минималният размер на помощта за един проект е 30 000 евро, а максималният – 300 000 евро. Една организация в консорциум може да получи между 60 000 евро и 200 000 евро. Ще бъдат подкрепени до 10 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат малки и средни предприятия (МСП), които са доставчици на XR технологии, приложения и услуги, както и големи предприятия и организации в образованието. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в страна, асоциирана по “Хоризонт Европа”.

Кандидатстването е единствено в малки консорциуми, съставени от до трима партньори. Координатор задължително трябва да бъде МСП, а останалите партньори биха могли да бъдат потенциални потребители на технологията – напр. университети, академични или обучителни организации.

Допустими дейности

Задачата на проектите е да внедрят иновативни XR приложения, които предлагат нови услуги и валидират компонентите на XR2Learn в образователната сфера.

Проектите ще ще изпълняват в три фази:

  1. Спецификация – консорциумът ще изгради и прецизира концепцията си за приложение, ще извърши допълнителна разработка, за да използва технологията XR2Learn, ще подготви подробна спецификация на пилотния проект и техническо-бизнес представяне;
  2. Изпълнение – консорциумът ще извърши пилотно изпълнение с реални крайни потребители и ще валидира разработеното приложение. За предпочитане е и предоставянето на версии на инструменти и приложения с отворен код (с подходящ лиценз);
  3. Растеж – консорциумът ще осъществи дейности, свързани с анализ на възпроизвеждането, популяризиране и използване на техния проект, с цел привличане на нови клиенти, партньори и инвеститори.

Окончателният постигнат минимален жизнеспособен продукт (MVP) трябва да има минимум TRL 7*, както и поне MLR 4**.

Оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “XR2Learn”. Всяка кандидатура ще се оценява от по двама външни експерти по критерии за концепция и иновация, технология, въздействие и екип. Първият критерий е с най-висока тежест.

Резултатите от оценяването се очакват най-късно до 28.02.2025 г.

Срок

Продължителността на проектите е до 12 месеца. Проектите дейности могат да стартират от 01.04.2025 г.

Крайният срок за подаване на пълни проектни предложения е 27.12.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 7 – Прототип,