Процедурата “Подкрепа за информационни мерки, свързани с Общата селскостопанска политика (ОСП)” (IMCAP-2025-INFOME) цели да повиши осведомеността относно ОСП сред европейските граждани и земеделските производители и да популяризира националните стратегически планове по политиката.
Проектите трябва да включват цялостни информационни мерки, достигайки до значителен брой граждани, с акцент върху справянето с погрешните схващания и дезинформацията относно европейското селско стопанство и ОСП. Задължително изискване е да се използват факти, подкрепени с данни, както и да бъдат обхванати ползите от политиката, в т.ч. осигуряването на стабилни доставки достъпна храна, справянето с изменението на климата, насърчаването на устойчивото управление на природните ресурси и др.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на Информационните мерки, свързани с общия Програмата за ОСП (IMCAP). Бюджетът ѝ възлиза на 4 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект е от 125 000 до 400 000 евро. Очаква се да бъдат финансирани минимум 10 и максимум 32 проекта.
Максималният интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 60%.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица (публични и частни), регистрирани в държави-членки на ЕС, напр. медии, информационни агенции и др.
Допустими дейности и разходи
Задачата на проектите е да приложат информационни и комуникационни мерки, за да достигнат до голяма аудитория относно ОСП, вкл. националните стратегически планове. Информационните мерки трябва да включват поне една от следните дейности:
- създаване и разпространение или излъчване на печатни, мултимедийни или аудиовизуални материали;
- дейности в социалните медии, които достигат до значителен брой граждани;
- медийни събития;
- организация на конференции, семинари, работни срещи;
- проучвания по въпроси, свързани с ОСП (стига да са свързани с изпълнението на мерките за информираност).
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, амортизация на оборудване, невъзстановим ДДС, както и непреки разходи (до 7% от допустимите преки такива).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Земеделие и развитие на селските райони” (DG AGRI) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за уместност, ефективност, ефикасност на разходите и качество. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Ще се дава приоритет на кандидатури от държави-членки, които не са участвали по поканите от предходните 2 години.
Резултатите от оценяването се очакват през юни 2025 г.
Срок
Максималната продължителност на проектите е 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.01.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.