Вчера, 08.10.2024 г., Министерството на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проекта на Постановление на Министерския съвет за определяне на правила за прилагане на подхода “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) за периода 2021-2027 г. С него се регламентира редът и условията, по които ще се предоставя финансиране по линия на подхода ВОМР, както и:
- създаването и функционирането на механизъм за координация по подхода ВОМР;
- редът на подбор, оценка, изпълнение и мониторинг на стратегиите за ВОМР;
- редът за подбор на проектни предложения и предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА), оценка, изпълнение и мониторинг на проекти към стратегиите за ВОМР.
Ето какво предвижда постановлението
Подходът ВОМР се прилага, за да се подобрят условията за живот в малките населени места, за да се насърчи многосекторното развитие на икономиката, както и за да се подкрепи синята икономика и развитието на риболовни и аквакултурни общности. ВОМР се прилага на териториален принцип на местни инициативни групи (МИГ) и местни инициативни рибарски групи (МИРГ).
МИГ включват в състава си поне една община от селски район (може да бъде община, част от община или група съседни общини) с обхват на населението между 10 000 и 150 000 жители. МИРГ се състоят от най-малко две съседни общини с обща граница, където общностите се занимават с рибарство и производство на аквакултури. Това са райони с морски, речен или езерен бряг, включително изкуствени водоеми и речни басейни.
Една и съща територия може да бъде финансирана със стратегия и по ЕЗФРСР като МИГ, и по ЕФМДРА като МИРГ, стига да не бъдат финансирани един и същи тип дейности. Стратегиите за ВОМР на местните групи се подават в рамките на организирани процедури за подбор.
Една стратегия за ВОМР може да бъде финансирана с до:
- МИГ – 2,3 млн. евро за територии с население под 15 000 жители и 3 млн. евро за територии с население над 15 000 жители;
- МИРГ – 1,5 млн. евро при групи с две общини и 2 млн. евро при групи с три и повече общини.
Финансирането на разходи за управление, мониторинг и оценка на стратегиите за ВОМР и тяхното популяризиране може да достига 25% от публичния принос (от ЕЗФРСР или ЕФМДРА) за съответната стратегия.
Размерът на допустимите разходи за един бенефициент по проект, финансиран по линия на ВОМР, достига 200 000 евро.
Предвидена е възможност за предоставяне на допълващо безвъзмездно финансиране от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР), Програма “Околна среда” 2021-2027 г. (ПОС), Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП) и Програма “Образование” 2021-2027 г. Допълващото финансиране ще се предоставя допустими кандидати, посочени в стратегиите за ВОМР от териториите на МИГ, с два или повече срока за кандидатстване.
МИГ и МИРГ ще изпълняват функции по мониторинг и отчитане на изпълнението на стратегиите за ВОМР, разработване на насоки за кандидатстване по процедури с финансиране от ЕЗФРСР и ЕФМДРА, оценка и класиране на подадените проекти, договаряне, както и последващ мониторинг.
Координацията на прилагането на подхода ВОМР ще се осъществяват от Комитет за координация на подхода ВОМР, създаден от министъра на земеделието и храните. Той ще следи за изпълнението на стратегиите и ще способства връзката между различните министерства, местните власти и останалите заинтересовани страни.
Пълният текст на проекта на постановлението можете на откриете на Портала за обществени консултации. Срокът за подаване на коментари и становища е 07.11.2024 г.
Междувременно, в понеделник /07.10.2024 г./ бе публикувано и Ръководство за изготвяне на стратегии по ВОМР по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021.2027 г. (ПМДРА). Можете да го откриете тук.
Очаква се прилагането на ВОМР да стартира до края на годината.