Проучване на Евробарометър, публикувано днес, 18.10.2024 г., показва, че мнозинството от българските малки и средни предприятия (МСП) – 59% – не предвиждат стратегии за понижаване на въглеродния си отпечатък и постигането на климатична неутралност. 1/3 от българските МСП вече имат (12%) или планират (21%) разработването на такава стратегия, а 5% вече се определят като климатично неутрални.
Това са отговори, сходни със средните в ЕС. Единствената по-значима разлика е, че в България 12% от предприятията заявяват, че имат съществуваща стратегия за редуциране на въглеродните емисии, докато средният процент за ЕС е по-висок – 21%.
Проучването, озаглавено “МСП, ресурсна ефективност и зелени пазари” за 2024 г. е проведено през юни въз основа на общо 13 124 интервюта с предприятия. Интервютата с български такива са 475 на брой. Целта на проучването е да насочи и информира усилията на Европейската комисия в процеса за подобряване на екологичността на европейските МСП и повишаване на тяхната дългосрочна конкурентоспособност.
Почти всяко европейско МСП (93%) предприема стъпки, за да подобри ресурсната си ефективност. Сред мерките, които предприятията в Европа вземат са пестене на енергия (66%), намаляване на отпадъците (66%), пестене на материали (57%), пестене на вода (57%) и рециклиране (48%). Тенденциите за българските МСП са малко по-ниски, но сходни, с изключение на рециклирането – там процентът у нас е 27%.
35% от интервюираните предприятия използват енергия от възобновяеми източници – 12% генерират своя собствена, а 23% я закупуват. Въпреки този растеж предприятията индикират, че срещат предизвикателства в имплементирането на ресурсно ефективни мерки. 35% посочват сложни административни и законови процедури, а 28% са притеснени от високите цени за въвеждането им. За България цифрите са съответно 41% и 26%.
За да насърчи прехода към зелени практики, същевременно поддържайки конкурентоспособността, Европейската комисия прилага различни механизми като безвъзмездна помощ и субсидии, консултантски услуги, информация за възможности за финансиране и др. В България предприятията виждат като най-подходящ механизъм безвъзмездната помощ (41%), следвана от сътрудничеството между различните сектори за повторна употреба на продукти (27%) и съветите относно възможности за финансиране и финансово планиране (25%).
Повече данни от проучването можете да разгледате тук, а лист с факти за България можете да видите тук.