Всичко за европейските проекти на едно място

Евробарометър: близо 60% от българските МСП не планират стратегии за намаляване на въглеродния си отпечатък

Проучване на Евробарометър, публикувано днес, 18.10.2024 г., показва, че мнозинството от българските малки и средни предприятия (МСП) – 59% – не предвиждат стратегии за понижаване на въглеродния си отпечатък и постигането на климатична неутралност. 1/3 от българските МСП вече имат (12%) или планират (21%) разработването на такава стратегия, а 5% вече се определят като климатично неутрални.

Това са отговори, сходни със средните в ЕС. Единствената по-значима разлика е, че в България 12% от предприятията заявяват, че имат съществуваща стратегия за редуциране на въглеродните емисии, докато средният процент за ЕС е по-висок – 21%.

Проучването, озаглавено “МСП, ресурсна ефективност и зелени пазари” за 2024 г. е проведено през юни въз основа на общо 13 124 интервюта с предприятия. Интервютата с български такива са 475 на брой. Целта на проучването е да насочи и информира усилията на Европейската комисия в процеса за подобряване на екологичността на европейските МСП и повишаване на тяхната дългосрочна конкурентоспособност.

Почти всяко европейско МСП (93%) предприема стъпки, за да подобри ресурсната си ефективност. Сред мерките, които предприятията в Европа вземат са пестене на енергия (66%), намаляване на отпадъците (66%), пестене на материали (57%), пестене на вода (57%) и рециклиране (48%). Тенденциите за българските МСП са малко по-ниски, но сходни, с изключение на рециклирането – там процентът у нас е 27%.

35% от интервюираните предприятия използват енергия от възобновяеми източници – 12% генерират своя собствена, а 23% я закупуват. Въпреки този растеж предприятията индикират, че срещат предизвикателства в имплементирането на ресурсно ефективни мерки. 35% посочват сложни административни и законови процедури, а 28% са притеснени от високите цени за въвеждането им. За България цифрите са съответно 41% и 26%.

За да насърчи прехода към зелени практики, същевременно поддържайки конкурентоспособността, Европейската комисия прилага различни механизми като безвъзмездна помощ и субсидии, консултантски услуги, информация за възможности за финансиране и др. В България предприятията виждат като най-подходящ механизъм безвъзмездната помощ (41%), следвана от сътрудничеството между различните сектори за повторна употреба на продукти (27%) и съветите относно възможности за финансиране и финансово планиране (25%).

Повече данни от проучването можете да разгледате тук, а лист с факти за България можете да видите тук.

Предходна статия

Процедура “Схема за безвъзмездна помощ “Представяне пред българската публика на съвременни европейски продукции от сектора на КТИ””

Следваща статия

Другата седмица отварят две покани за трансгранични ВЕИ проекти по Механизма за свързване на Европа

Сходни статии

Две процедури за създаване на младежки центрове са публикувани за обществено обсъждане

5 В понеделник, 01.08.2022 г., две процедури по Националния план за възстановяване и устойчивост – за създаване на младежки центрове в областни градове (BG-RRP-1.008) и в градове, които не са областни (BG-RRP-1.009) – бяха публикувани […]

35 проекта са кандидатствали за водоснабдителни системи по подмярка 7.2 от ПРСР 2014-2020

2 Общо 35 проектни предложения на стойност 91.млн. лв. са подадени по процедура за изграждане и реконструкция на водоснабдителни системи (№ BG06RDNP001-7.021) по подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка […]

Публикувана е Индикативна работна програма за 2023 г. на Програмата по фонд “Убежище, миграция и интеграция”

4 Днес, 17.02.2023 г., Управляващият орган на Програмата по фонд “Убежище, миграция и интеграция” 2021-2027 г. (ФУМИ) – дирекция “Международни проекти” към Министерството на вътрешните работи – публикува Индикативната годишна работна програма за 2023 г. […]

Вашият коментар

Филтър