Днес, 22.10.2024 г., Европейската комисия (ЕК) отвори за кандидатстване 5 покани на стойност 323 млн. евро по програмата “Механизъм за свързване на Европа” 2021-2027 г. (МСЕ/CEF). Поканите са по линия на цифровото направление на програмата – CEF Digital – и целят подобряването на инфраструктурите за цифрова свързаност в Европа до 2027 г.
От ЕК уточняват, че това е първата серия покани, които се осъществяват по Втората годишна работна програма на CEF Digital за периода 2024-2027 г. (т.е. четвъртата серия покани за целия период 2021-2027 г.).
Годишната програма 2024-2027 г. разполага с бюджет от 865 млн. евро. Със средствата ще се прави принос към целите за свързване на всички граждани и предприятия с 5G и гигабитова свързаност. По-конкретно, CEF Digital ще насърчава публичните и частните инвестиции, за да подкрепи проектите за свързаност от общ интерес за ЕС и за разгръщането на безопасна, сигурна и устойчива инфраструктура с висока производителност.
Отворените днес покани са следните:
- Широкомащабни пилотни проекти за 5G – 5G покритие по транспортните коридори – Работи (CEF-DIG-2024-5GLSP-CORRIDORS-WORKS) – 52,5 млн. евро;
- Широкомащабни пилотни проекти за 5G – 5G и Edge за интелигентни общности – Работи (CEF-DIG-2024-5GLSP-SMARTCOM-WORKS) – 52,5 млн. евро;
- Опорна свързаност за цифрови глобални портали – Работи (CEF-DIG-2024-GATEWAYS-WORKS) – 128 млн. евро (бюджетът е общ с долната покана);
- Опорна свързаност за цифрови глобални портали – Проучвания (CEF-DIG-2024-GATEWAYS-STUDIES) – 128 млн. евро (бюджетът е общ с горната покана);
- Европейска квантова комуникационна инфраструктура – Инициатива EuroQCI – Работи (CEF-DIG-2024-EUROQCI-WORKS) – 90 млн. евро.
По първите две покани ще се финансира разгръщането на самостоятелна инфраструктура за 5G в подкрепа на визията за свързана компютърна мрежа за съвместна работа. Очаква се тя да отключи пълния потенциал на 5G, за да даде възможност за иновативни услуги в интелигентните общности и по транспортните коридори, като например свързаната и автоматизирана мобилност (CAM).
Вторите две покани ще подпомогнат разгръщането на опорни връзки, главно чрез подводни и наземни кабели. Тези връзки ще подобрят ефективността и устойчивостта на мрежите за свързване в рамките на ЕС, с неговите острови, отдалечени и най-отдалечени региони, слабо населени райони, както и с трети държави.
Последната покана ще финансира взаимното свързване на националните трансгранични мрежи на квантовата комуникационна инфраструктура (разработени на национално равнище с подкрепата на програмата “Цифрова Европа”), както и връзките между наземния и космическия сегмент на EuroQCI.
Могат да кандидатстват публични и частни юридически лица (вкл. съвместни предприятия), установени в държавите-членки на ЕС. При определени условия са възможни и трансгранични и международни сътрудничества. Участието подлежи на ограничения, свързани със сигурността, които са определени в текстовете на индивидуалните покани.
Процедурите се управляват от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация (HaDEA).
Поканите можете да откриете тук, тук и тук.
Крайният срок за кандидатстване по всички покани е 13.02.2025 г. Кандидатстването се осъществява по електронен път чрез портала на ЕК Funding & Tenders.
На 12.11.2024 г. ще се проведе онлайн информационен ден с цел да представи поканите пред потенциалните бенефициенти. Повече информация за него е достъпна тук.