Вчера, 21.10.2024 г., Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерство на труда и социалната политика (МТСП) публикува третото изменение на Индикативната годишна работна програма (ИГРП) за 2024 г. на Програмата “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). Съгласно нея, до края на 2024 г. предстои да отворят шест процедури с общ бюджет в размер на 120,6 млн. лв.
Това са:
Дестинация: България
С бюджет от 15 млн. лв. Агенцията по заетостта (АЗ) ще предоставя “пакети” за подкрепа на мобилността на лица, пребиваващи в чужбина. Целта е хора с подходящи трудови характеристики да бъдат привлечени и включени на пазара на труда в България.
Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво
Процедурата цели да допринесе за развитието на социалните предприятия чрез създаване и подкрепа за устойчиви работни места за групите в неравностойно положение. Бюджетът е в размер на 22 млн. лв., като ще могат да кандидатстват общини, общински предприятия, НПО, работодатели, кооперации, ЮЛНЦ, социални предприятия, специализирани предприятия на хора с увреждания.
По проектите ще се осъществяват дейности като:
- предоставяне на текуща подкрепа за социална и трудова интеграция спрямо индивидуалните потребности;
- създаване на работни места за новоназначени лица;
- осигуряване на възможности за обучения за служителите в социални предприятия;
- подпомагане на маркетинга и продажбите;
- оборудване и ремонтни дейности;
- обмяна на опит и насърчаване на сътрудничеството с други предприятия; и др.
Един проект ще може да получи безвъзмездни средства между 50 000 лв. и 586 749 лв. (de minimis), покриващи до 100% от допустимите разходи.
Нови умения
“Нови умения” ще подкрепи български предприятия от всякакъв размер да се адаптират към променящите се условия на труд чрез повишаване на уменията на служителите съобразно актуалните нужди на бизнеса. Един проект ще може да получи между 20 000 лв. и 5,8 млн. лв. за:
- предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация;
- провеждане на специфични обучения, свързани с въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии;
- обучения за придобиване на “меки” умения;
- запазване на заетостта на обучените служители.
Условията по процедурата са в процес на обществено обсъждане до утре, 23.10.2024 г. Повече подробности можете да научите от тук.
Усъвършенстване на политиката в отговор на демографските промени
С 1,6 млн. лв. МТСП ще разработва мерки на регионално ниво, които да осигурят последващи целенасочени дейности в свързани с демографията сфери. Очакваният резултат е да се подготвят дейности срещу демографските предизвикателства и с потенциал за борба с регионалните дисбаланси.
Подкрепа за подобряване на процеса на осиновяване
Процедурата отново е за директно предоставяне на МТСП. С 5 млн. лв. ще се подобрява процеса на осиновяване при условията на пълно осиновяване чрез създаване, водене и поддържане на Национална електронна информационна система. Ще се създава и Електронна платформа за кандидатстване за осиновяване на деца при условията на пълно осиновяване, която ще бъде част от Националната електронна информационна система за пълно осиновяване.
Младежка инициатива “АЛМА”
Чрез операцията ще бъдат предоставени възможности на младежи до 29 г. от уязвими групи за стажуване в друга държава-членка в ЕС за период от 2 до 6 месеца и прилагане на наученото в чужбина на работно място в България.
Процедурата ще разполага с бюджет от 3 млн. лв. и е насочена към работодатели, социални партньори, НПО, АЗ, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда, субекти на социалната и солидарна икономика, вкл. социални предприятия. Задължително ще бъде асоциираното партньорство с организация от минимум една държава-членка на ЕС, която да осигури дейности по стажуването.
Обновената версия на ИГРП на ПРЧР за 2024 г. можете да откриете тук.
Актуална информация за поканите и условията за кандидатстване по тях ще откриете своевременно на сайта ни.