Всичко за европейските проекти на едно място

5 млн. евро за разработване на иновативни инструменти в културните и творчески индустрии от “Творческа Европа”

Процедурата “Творческа иновативна лаборатория” (CREA-CROSS-2025-INNOVLAB) отвори днес, 24.10.2024 г. По-широката цел на процедурата е да насърчи новаторски подходи към създаването, достъпа, разпространението и популяризирането на съдържание в културните и творческите сектори, както и в други сектори.

Творческата иновативна лаборатория има за задача да стимулира представители на различни културни и творчески сектори (вкл. аудиовизуалния), да разработват и тестват иновативни решения за ключови предизвикателства с потенциално положително дългосрочно въздействие. Предвижда се осигуряването на финансова подкрепа за трети страни под формата на безвъзмездна помощ.

Кандидатурите трябва да представят стратегии за осигуряване на по-устойчива и щадяща околната среда индустрия, както и за гарантиране на баланс между половете, приобщаване, разнообразие и представителност.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5 млн. евро.

Безвъзмездната помощ не трябва да носи приходи на бенефициентите.

Размерът на помощта за един проект е без ограничение.

Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 70%.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС, в държава от Европейското икономическо пространство или в държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”. По-конкретно това са частни и публични организации, технологични компании и стартиращи предприятия, аудиовизуални, културни и творчески организации, а също и бизнес инкубатори и акселератори.

По процедурата може да се кандидатства индивидуално, както и в консорциум. Консорциумът трябва да е съставен от минимум 2 участници (не свързани).

Допустими дейности и разходи

Проектите трябва да се фокусират върху поне една от следните теми:

  • Виртуални светове като нова среда за популяризиране на европейско съдържание и обновяване на аудиторията и конкурентоспособност на европейските индустрии за съдържание;
  • Иновативни бизнес инструменти за производство, финансиране, разпространение или популяризиране, прилагащи нови технологии (изкуствен интелект, големи данни, блокчейн, виртуални светове, NFT и др.):
    • управление на правата и осребряване на приходите (вкл. иновативни пакетни предложения за абонамент за достъп до разнообразно европейско културно съдържание от различни съществуващи европейски платформи), като същевременно се гарантира прозрачност и справедливо възнаграждение за творците и артистите;
    • събиране и анализ на данни, с акцент върху прогнозирането за създаване на съдържание и развитие на аудиторията (вкл. иновативни междусекторни инструменти за подобряване на качеството на абонаментните услуги и по-добро остойностяване на европейското съдържание, предлагано от европейските онлайн платформи);
  • “По-екологични” практики с цел намаляване на въздействието върху околната среда на аудиовизуалния и други културни сектори съгласно инициативата на Европейската комисия “Зелена сделка” и инициативата “Нов европейски Баухаус”.

По проектите са допустими разходи за възнаграждения, амортизация на оборудване, пътни и дневни разходи, финансова подкрепа за трети страни (до 60 000 евро на организация), както и непреки разходи до 7% от стойността на преките такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на съдържанието и дейностите, управление на проекта и разпространение. С най-висока тежест е първият критерий.

Резултатите от оценяването се очакват през октомври 2025 г.

Срок

Максималната продължителност на проектите е 24 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 24.04.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Процедура “Механизъм за бързо реагиране в областта на свободата на медиите” – 2025 г.

Следваща статия

Европейският парламент прие позицията си относно бюджета на ЕС за 2025 г.

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

7 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

19 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

19 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Вашият коментар

Филтър