Днес, 30.10.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Подкрепа за подобряване на процеса на осиновяване” (BG05SFPR002-2.011). Тя се реализира по Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР) и разполага с бюджет на стойност 5 млн. лв.
Мярката цели да подобри процеса на осиновяване при условията на пълно осиновяване в България. За целта ще се разработи и внедри Национална електронна информационна система за пълно осиновяване. Като неразделна част от нея ще се създава и Електронна платформа за кандидатстване за осиновяване на деца при условията на пълно осиновяване.
По процедурата ще се предоставя директно финансиране на конкретен бенефициент – Министерството на труда и социалната политика (МТСП), а допустим партньор е Агенцията за социално подпомагане (АСП).
От общите 5 млн. лв. по процедурата 4,1 млн. лв. се предоставят от Европейския социален фонд + (ЕСФ+), а останалите 800 000 – от националния бюджет. МТСП може да кандидатства за пълния размер на средствата. За минималния размер няма ограничение. Процедурата не изисква съфинансиране.
Дейностите, предвидени за изпълнение включват:
- Разработване и внедряване на Национална електронна информационна система за пълно осиновяване, в т.ч. и на Електронна платформа за кандидатстване към нея. Ще се провеждат и специализирани обучения на специалистите от МТСП и АСП, които ще работят със системата. Тази дейност следва да бъде съгласувана с Министерство на електронното управление;
- Подготвителни дейности за обезпечаване на звено към администрацията на МТСП. То ще реализира ангажиментите на министерството в областта на националното осиновяване и достъпа до информация за произхода на осиновени лица. Ще се създават нови работни места, ще се извършват ремонтни дейности на съществуващ сграден фонд и закупуване на оборудване и обзавеждане;
- Подкрепа на съветите по осиновяване, създадени към Регионалните дирекции за социално подпомагане (РДСП);
- Осигуряване на обучения и супервизия на служителите на централно и териториално ниво;
- Организиране и провеждане на тематични и профилирани обучения, кръгли маси, дискусионни форуми, семинари и т.н.
Допускат се разходи за горепосочените дейности, за строително-монтажни работи – само текущ ремонт, както и непреки разходи в размер между 4 и 9% от преките такива.
Дейностите по проекта следва да приключат до 31.12.2027 г. Очаква се да бъдат създадени 1 576 работни места.
Крайният срок за кандидатстване е 31.01.2025 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.