От вчера, 29.10.2024 г., малки и средни предприятия (МСП) и стартиращи такива могат да подават кратките си кандидатури за иновативни проекти по схемата на Европейския съвет за иновации (ЕСИ) – EIC Accelerator (HORIZON-EIC-2025-ACCELERATOR-01). Вчера бе публикувана и Годишната работна програма на ЕСИ за 2025 г., най-важното от която можете да прочетете тук.
Бюджетът на изданието на EIC Accelerator за 2025 г. възлиза на 634 млн. евро – с 41 млн. евро по-малко от бюджета за 2024 г. Средствата се предоставят по линия на рамковата програма на ЕС за наука – “Хоризонт Европа”.
Целта на схемата е да подкрепи иновации, основани на научни открития или технологични пробиви (т.е. “дълбоки технологии”/deep tech) със значим пазарен потенциал, които изискват значително финансиране за продължителен период от време, преди да се постигне възвръщаемост. Задачата е да бъдат разработени технологии на по-късните етапи на технологично развитие, вкл. разширяване на мащаба (т.е. TRL 5 и нагоре*), по някое от следните направления:
- Accelerator Open (384 млн. евро) – за предложения от всяка област;
- Accelerator Challenges (250 млн. евро) – за предложения в следните нововъзникващи и стратегически области:
- Ускоряване на разработването на съвременни материали и увеличаване на мащаба им по веригата на стойността;
- Биотехнологични системи за производство на храни с ниски емисии;
- GenAI4EU: Създаване на европейски шампиони в областта на генеративния изкуствен интелект;
- Иновативно обслужване в космоса, операции, космическа роботика и технологии за устойчива космическа инфраструктура на ЕС;
- Пробивни иновации за мобилност на бъдещето.
Подкрепата на ЕСИ следва да действа като катализатор за привличане на други инвеститори, необходими за разширяване на мащаба на иновацията.
Подкрепата по схемата може бъде под 3 форми:
- Грантово финансиране (само безвъзмездна помощ) – до 2,5 млн. евро безвъзмездна помощ, покриваща до 70% от допустимите разходи;
- Смесено финансиране (инвестиционен компонент + безвъзмездна помощ) – дялови или квазидялови инвестиции от 500 000 евро до 10 млн. евро + до 2,5 млн. евро безвъзмездна помощ, покриваща до 70% от допустимите разходи;
- Дялово финансиране (само инвестиционен компонент) – дялови или квазидялови инвестиции от 500 000 евро до 10 млн. евро.
Обръщаме внимание, че максималният размер на инвестиционния компонент през 2025 г. е намален от 15 млн. евро на 10 млн. евро. За сметка на това, инвестиционни средства в по-голям размер до 30 млн. евро ще бъдат достъпни по новата схема на ЕСИ STEP, която е насочена специално към скейл-ъпи. Повече за нея можете да прочетете тук.
В допълнение на финансирането по Accelerator, ЕСИ осигурява и услуги за ускоряване на бизнеса за наградените и за притежателите на “Печат за високи постижения” (т.е. компании, оценени високо, но за които не достигат средства поради ограниченията в бюджета). Услугите включват наставничество, подкрепа за участие в търговски изложения и програмата за “меко кацане” в САЩ, подкрепа за представяне на иновациите пред корпорации, обучения за участие в обществени поръчки и др. Нов елемент е присъждането на печата STEP**.
Могат да кандидатстват стартиращи предприятия, малки и средни предприятия (МСП), вкл. спин-оф компании, малки дружества със средна пазарна капитализация (small mid-caps) – в изключителни случаи, както и физически лица, които имат намерение да основат МСП или small mid-cap. Кандидатите трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Конкуренцията в EIC Accelerator е изключително висока – успеваемостта в рамките на последните два приема (след подаване на пълни проектни предложения) бе съответно 4% за ноември 2023 г. и 7% за март 2024 г. През февруари 2025 г. ще излязат резултатите от последния краен срок, който бе този месец. Подадените проектни предложения по него бяха над 1 200.
Обичайната продължителност на проектите е до 24 месеца.
Кратките проектни предложения могат да се подават по всяко време (в прозореца до 18.12.2025 г.) чрез портала на Европейската комисия Funding & tenders. Те ще бъдат оценявани по реда си на постъпване в рамките на 4-6 седмици. При одобрение, иноваторите могат да подадат пълно проектно предложение до крайните срокове, определени за 2025 г. – 12.03.2025 г. и 01.10.2025 г. – както и до крайните срокове за 2026 г., които ще бъдат обявени следващата есен.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.
** Новият знак за качество на ЕС, който се присъжда на висококачествени проекти, допринасящи за целите на платформата “Стратегически технологии за Европа” (STEP). Подобно на печата за високи постижения, печатът STEP има за цел да улесни достъпа на тези проекти до допълнителни възможности за публична и частна подкрепа, както и до услугите на ЕСИ за ускоряване на бизнеса. За разлика от печата за високи постижения, печатът STEP се присъжда и на проекти одобрени за финансиране, и на такива, за които не достига бюджет.