Две покани са на разположение на организации на гражданското общество (ОГО), които търсят финансиране. Възможностите отвориха за кандидатстване по-рано този месец /11.10.2024 г./ и са част от програмата Engaging Central Europe (ECE), финансирана от американския фонд The German Marshall Fund of the United States.
Отворените покани са:
Подпомагане на мониторингови организации в областта на антикорупцията
Поканата ще подкрепи антикорупционни мониторингови организации, за да подсили дейността им и подобри капацитета им за мониторинг, анализ и застъпничество. Организациите следва да са регистрирани в България, Унгария или Полша и да имат доказан опит в работата по въпросите на корупцията, злоупотребата с власт или прозрачността.
Насърчават се кандидатурите на ОГО, които ангажират лица или групи в периферни райони.
Приоритетно се търсят проекти, които:
- Насърчават прозрачността, отчетността и етичното поведение в публичните и частните институции;
- Следят и разследват всяка форма на корупция или злоупотреба с публични средства;
- Насърчават сътрудничеството между различните сектори и между различните заинтересовани страни, вкл. правителствени агенции, бизнес, академични среди и ОГО;
- Застъпват се за правни и регулаторни реформи, насочени към отстраняване на пропуски и укрепване на антикорупционните закони;
- Надграждат капацитета на отделни лица, организации и институции за предотвратяване, разкриване и ефективно противодействие на корупцията.
Една организация ще може да получи безвъзмездна помощ от 10 000 до 30 000 щатски долара, а собствено финансиране е добре дошло, но не е задължително.
Продължителността на проектите следва да е между 4 и 12 месеца с най-ранна стартова дата 01.09.2025 г.
Повече информация е достъпна тук.
Укрепване капацитета на мониторинговите организации за водене на стратегически дела
Ще се подпомагат мониторинговите ОГО в България, Унгария и Полша с цел укрепване на капацитета им за водене на стратегически съдебни дела. Необходимо е организациите да имат доказан опит в областта на човешките права и прозрачността.
Насърчават се кандидатурите на ОГО, които имат обсег извън големите градски центрове и ангажират лица или групи в периферни райони.
Приоритетно се търсят проекти, които:
- Предоставят правна помощ на маргинализирани общности и лица, засегнати от нарушения на правата на човека;
- Участват във воденето на стратегически съдебни дела и представляват пред съдилищата потърпевши страни и жертви на нарушения на правата на човека със системно значение;
- Провеждат работилници, семинари или обучения за повишаване на правните познания на ОГО, с акцент върху наличните национални, международни и европейски правни възможности;
- Изграждат комплексни комуникационни и застъпнически стратегии около вече съществуващата съдебна дейност на мониторинговите организации;
- Използват законите относно свобода на информацията по стратегически начин, с цел запазване на прозрачността и подпомагане на гражданите и ОГО при подаване на заявления съгласно законите за свобода на информацията и обжалване на откази.
Една организация ще може да получи безвъзмездна помощ от 10 000 до 30 000 щатски долара, а собствено финансиране е добре дошло, но не е задължително.
Продължителността на проектите следва да е между 4 и 12 месеца с най-ранна стартова дата 01.09.2025 г.
Повече информация е достъпна тук.
Крайният срок за кандидатстване и по двете покани е 17.03.2025 г. Проектните предложения се изпращат на електронен адрес EngagingCE@gmfus.org.