Всичко за европейските проекти на едно място

30 проекта не се допускат до техническа и финансова оценка по процедурата за разработване на иновации в предприятията

Вчера, 04.11.2024 г., от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа публикуваха списъка с проектните предложения, които не се допускат до техническа и финансова оценка по процедурата “Разработване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.001). Те са 30 на брой.

Припомняме, че “Разработване на иновации в предприятията“, част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП), бе отворена за кандидатстване между януари и май тази година. Бюджетът ѝ е в размер на 127 млн. лв. и ще се подпомагат микро-, малки и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия.

Подадените проектни предложения към крайния срок бяха 514. Размерът на търсената безвъзмездна помощ по предложенията е 144,2 млн. лв., а общата стойност на заложените им бюджети – 257,5 млн. лв.

Проектите трябваше да попадат в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС):

  • Информатика и ИКТ;
  • Мехатроника и микроелектроника;
  • Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
  • Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
  • Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.

Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 50 000 лв., а максималният е 250 000 лв. за микропредприятия, 400 000 лв. за малки предприятия и 500 000 лв. за средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия. Процентът публично финансиране достига 60%.

Ще се извършват три типа дейности:

  1. Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране за продуктови или производствени иновации;
  2. Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с продуктови или производствени иновации;
  3. Защита на индустриална собственост и ползване на експертна помощ.

Дейности 1 и 2 могат да се извършват самостоятелно, а дейност 3 следва да бъде в комбинация с някоя от тях. Поставено е условие разработената иновация да отговаря минимум на TRL 6*. Ще се финансират единствено проекти, които разработват продуктова или процесова иновация, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги.

Ще се допускат разходи за възнаграждения, амортизация на дълготрайни материални активи, амортизация на сгради и помещения, разходи за външни услуги, разходи за материали и консумативи, разходи за защита на индустриална собственост (до 20 000 лв.).

По-подробна информация за условията за кандидатстване по вече затворената процедура е достъпна тук.

Пълният списък с недопуснатите предложения, заедно с основанията за това можете да откриете тук.

От ГД ЕФК информират, че кандидатите, чиито проектни предложения са включени в списъка, могат да изпратят писмени възражения в срок до 11.11.2024 г. чрез системата ИСУН. С това не могат да бъдат подавани нови документи, които не са били част от първоначално представеното проектно предложение.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

Предходна статия

С 571 млн. евро ще се финансират 57 изследователски екипа по схемата за синергия на ЕСНИ за 2024 г.

Следваща статия

С над 5 млн. лв. ще се подобрява състоянието на защитени видове птици в България

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

107 млн. евро стават достъпни за международни проекти за сътрудничество във висшето образование по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 03.12.2024 г., отвориха 3 покани “Изграждане на капацитет във висшето образование” (CBHE) за 2025 г. по програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Бюджетът им възлиза на 107 млн. […]

Вашият коментар

Филтър