Всичко за европейските проекти на едно място

Близо 1 млн. лв. за привличане и задържане на талантливи изследователи от БАН

Днес, 05.11.2024 г., за кандидатстване бе публикувана процедура “Укрепване на изследователския потенциал чрез привличане и задържане на талантливи изследователи – 2” (BG-RRP-2.018). Тя е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и има бюджет в размер на 957 880 лв.

Целта на процедурата е да допринесе за привличането и задържането на изследователи с докторска или магистърска степен (от България, ЕС или от Европейското икономическо пространство), които желаят да изградят професионална кариера в областта на чистите или цифровите технологии. Ще се разработват съвместни докторантури с бизнеса и ще се обучават докторанти относно нововъзникващи технологии, процеси и отношения, свързани с двойния преход.

Могат да кандидатстват самостоятелни научни звена на БАН (т.е. институти или научни специализирани звена), които ще предоставят своята научноизследователска и материална база за специализантите и постдокторантите. Ключов елемент е участието на представители на бизнеса като съръководители или консултанти в разработването на проектите.

Един изследователски проект на специализанти може да получи от 9 600 до 12 800 лв., а такъв на постдокторанти – от 42 000 до 49 000 лв. Средствата ще покриват до 100% от допустимите разходи. Предвидено е да бъдат финансирани 13 проектни предложения за специализанти и 16 проектни предложения за постдокторанти.

В тематично отношение специализациите/постдокторантурите могат да попадат в някоя от следните три области:

  1. Зелени технологии и ресурсна ефективност;
  2. Цифрови технологии;
  3. Публични политики, икономически процеси, регулаторни решения, социални и етични аспекти и др. в контекста на зеления преход и цифровизацията.

Допустими за финансиране са следните дейности:

  1. Провеждане на независими научни изследвания в тематичните направления;
  2. Дейности, свързани с широко разпространение на резултатите от научните изследвания;
  3. Дейности по трансфер на знания;
  4. Дейности за организация и управление на проекта;
  5. Дейности по информиране и публичност.

Ще се покриват единствено разходи за възнаграждения на специализанти и постдокторанти, в т.ч. задължителните здравни и осигурителни вноски за сметка на осигурителя, както и всички задължителни плащания на работодателя. Не се допускат непреки разходи.

Крайната дата за изпълнение на проектните дейности е 30.05.2026 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 06.12.2024 г., 17:30 ч. чрез системата ИСУН 2020.

Предходна статия

Vulcanus in Japan: обучителна програма и стажове за европейски студенти в Япония

Следваща статия

265 граждански проекта бяха подадени по инициативата “Ти и Lidl за нашето утре”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър