Днес, 14.11.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Модернизиране на органите на държавния здравен контрол за осъществяване на мониторинг на качеството на питейните води” (BG16FFPR002-1.003) с бюджет в размер на 11,5 млн. лв. Процедурата се реализира по Програма “Околна среда” 2021-2027 г. (ПОС).
Целта на процедурата е да осигури съответствие с Директива (ЕС) 2020/2184 относно качеството на водата, предназначена за консумация от човека. Директивата въвежда изисквания за изследване и наблюдение на нови показатели или нови стойности на вече измервани показатели за качество на водата, предназначена за консумация от човека, както и минимални хигиенни изисквания по отношение на материалите, които влизат в контакт с питейните води.
С финансирането по процедурата ще се укрепи капацитетът на органите на държавния здравен контрол (ДЗК) за изпълнение на техните правомощия по извършване на контролен мониторинг на качеството на питейните води в пълен обем и съгласно изискванията на европейското и национално законодателство.
Конкретен бенефициент е Министерството на здравеопазването (МЗ) със съответни компетентни органи за ДЗК. Кандидатстването е самостоятелно.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за проектното предложение съвпада с бюджета на процедурата – 11,5 млн. лв. Минимален размер за финансирането не е заложен. Не се изисква съфинансиране.
Допустимите дейности включват:
- Доставка на оборудване за лабораторно изследване и анализиране на нови показатели и на нови стойности на вече измервани показатели по Директива (ЕС) 2020/2184;
- Разработване на методи за анализ, с цел изследване на нови замърсители във водите, предназначени за питейно-битови цели (ако бъде обосновано като необходимо);
- Изграждане на информационна система за събиране, обработка и анализ на данни за качеството на водите, предназначени за питейно-битови цели;
- Организация и управление на проекта, видимост, прозрачност и комуникация, както и подготовка на документации за възлагане на обществени поръчки.
Ще се покриват разходи за материални активи, материали, услуги, такси, както и непреки разходи – до 14% от размера на преките такива. Допускат се разходи и за невъзстановим ДДС.
Продължителността на проекта е до 36 месеца, но не по-късно от 31.12.2029 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 10.02.2025 г., 17:30 ч. чрез системата ИСУН 2020.