Първата покана за проекти за сътрудничество на “euROBIN” отваря за кандидатстване днес, 20.11.2024 г. Тя ще подкрепи проекти за валидиране и демонстриране на технологиите от хранилището EuroCore с цел да се стимулира тяхната приложимост в реалния свят (валидиране на технологии).
Задачата на бенефициентите ще бъде да допринесат за тестването, усъвършенстването и оценяването на тези технологии, като гарантират, че те отговарят на значими изследователски предизвикателства и могат да бъдат интегрирани в различни области на приложение.
Поканата се реализира по проекта euROBIN, който обединява европейския експертен опит в областта на роботиката и изкуствения интелект (ИИ). Целите му включват както значителен научен напредък по основни въпроси на роботиката, базирана на ИИ, така и укрепване на научната общност по роботика в Европа чрез осигуряване на интеграционна платформа за общността. Консорциумът включва 31 партньори от 14 държави.
EuroCore (European Robotics Collaborative Repository) е част от проекта и представлява хранилище, което е планирано да превърне в централна платформа за роботика в Европа. То няма да бъде физическо хранилище за данни, а по-скоро структуриран набор от информация и връзки към ресурси, съхранявани другаде. Идеята е да се осигури централна точка за достъп до знания, данни, алгоритми, компетентност и критерии за европейската роботика.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 720 000 евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – фиксирани еднократни суми. Размер на помощта за един проект е 60 000 евро. Ще бъдат подкрепени максимум 12 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица от държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”.
Това могат да бъдат компании от всякакъв размер, научноизследователски организации и академични институции. Те следва да са регистрирани преди 20.11.2024 г.
Допустими дейности и разходи
Бенефициентите следва да допринесат за дизайна, разработването и валидацията на:
- Методи за възприемане за изпълнение на сложни задачи за манипулиране или за навигация в домашни условия или в градски условия на открито;
- Софтуерни модули, които разширяват обхвата на функционалностите на роботите за изпълнение на задачи от ежедневието и улесняват взаимодействието с потребителите;
- Нови механизми, които подобряват сръчността и надеждността на роботите, или нови платформи за роботи, чиито характеристики и възможности могат да представляват особен интерес в някои области на приложение;
- Инструменти за симулация, съчетани с усъвършенствани техники за ИИ, които имат потенциала да ускорят развитието на общите умения на роботите.
Проектите следва да отговарят на някое от 14-те отворени предизвикателства, дефинирани по поканата. Информация за тях можете да откриете тук (стр. 23-37).
Към края на проектите, технологиите трябва да бъдат доведени до минимум TRL 4-5*.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за материали, услуги и др., както и непреки разходи.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “euROBIN”. След като преминат проверката за допустимост, проектите ще се оценяват от по двама външни експерти. Критериите за оценка са високи постижения (амбиция, иновативност, подход и методология), въздействие (растеж на зрелостта на технологията, конкурентоспособност, мащабируемост, екологично и социално въздействие и приложимост) и изпълнение (екип, човешки ресурси и работен план). С най-висока тежест е критерият за въздействие.
30 от най-добре представилите се кандидати ще бъдат поканени на онлайн интервю през април 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е от 3 до 12 месеца. Договорите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ ще се подписват през май 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда.