Петата покана за зелени и устойчиви технологии с разпределени бази данни (DLTs) на “TrustChain” отвори за кандидатстване на 11.11.2024 г. Тя цели да използва цифрови идентичности, надеждни данни и вече разработени нови механизми за икономиката на екосистемите, за да постигне висока енергийна ефективност и оптимизация на конкретни DLT.
Набират се проекти за най-подходящите компромисни решения между използването на технологиите, сигурността на консенсусните протоколи, от една страна, и изискванията за устойчивост, от друга. Разработването на решенията следва да се ръководи от ориентирания към потребителя дизайн, фокусиран върху енергийната ефективност, надеждността и мащабируемостта. Още при проектирането следва внимателно да се обмислят аспектите за защита на личната информация, екологичност, отвореност и съответствие с изискванията на закона.
Поканата се реализира по проекта TrustChain, който подкрепя новатори за разработване на интернет протоколи от следващо поколение. Целта му е да насърчи интернет, който е ориентиран към човека, надежден и устойчив. Консорциумът включва 9 партньори от 7 държави.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 1,9 млн. евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ. Максималният размер на помощта за един проект се определя от в зависимост от екипа, който го подава и е както следва:
- Екип от физически лица: 97 000 евро + 2 000 евро;
- Юридическо лице, консорциум от юридически лица или комбинация от юридически и физически лица: 115 000 евро + 2 000 евро.
Допълнителните 2 000 евро ще се предоставят, ако резултатите от проекта водят до публикация в рецензирано списание с минимален импакт фактор 2,5.
Ще бъдат подкрепени максимум 17 проекта.
В допълнение на иноваторите ще се предоставя и практическа подкрепа вкл. насоки за технологично развитие, методология на работа, както и достъп до техническа инфраструктура, обучение за разработване на бизнес модели и теми, свързани с данни, коучинг, наставничество, видимост и подкрепа за изграждане на общност.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат разработчици, новатори, изследователи, малки и средни предприятия (МСП) и предприемачи, работещи по различни теми и области на приложение, свързани с Интернета от следващо поколение, в пресечната точка между техническата област (напр. софтуерно инженерство, мрежова сигурност, семантична мрежа, криптография, блокчейн, цифрови близнаци, сигурност на блокчейн, цифрова идентичност, блокчейн протокол), социалните и хуманитарните науки (напр. социални иновации, нестопански сектор, социално предприемачество, обществени блага) и др.
Те трябва да са регистрирани в или да пребивават в държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването е както следва:
- Екип от физически лица – всички трябва да са от допустими държави, както и да имат разрешения за пребиваване в съответните държави (не се взема предвид страната на произход);
- Юридически лица – едно или повече юридически лица, регистрирани в допустима държава. Това могат да бъдат университети, изследователски центрове, НПО, фондации, микро- и МСП, големи предприятия, работещи в областта на интернета или други свързани технологии;
- Комбинация от двете.
Допустими дейности
Иновативните проекти следва да прилагат техники като:
- Разработване на енергийно ефективни механизми за консенсус;
- Въвеждане на шардинг за мащабируема децентрализация;
- Оптимизиране на управлението на данни за намаляване на потреблението на енергия;
- Активиране на DLT функционалност без консенсус;
- Осигуряване на оперативна съвместимост и мащабируемост;
- Енергийно ефективни и оперативно съвместими интелигентни оракулни решения;
- Енергийно ефективни доверени анклави;
- Енергийно ефективни напречни верижни мостове;
- Приложения за енергийна ефективност.
Приложенията трябва да покриват реалните нужди на крайните потребители в специфичен сектор – напр. банкиране, образование, здравеопазване, електронно управление и др. Също така проектите следва да отговарят на някое от 13-те предизвикателства, дефинирани по поканата. Информация за тях можете да откриете тук (стр. 11-13).
Решенията трябва да се предоставят като софтуер с отворен код, за предпочитане на TRL 7*, тествани, оценени и валидирани от адекватен набор от потенциални крайни потребители.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “TrustChain”. След като преминат проверката за допустимост, проектите ще се оценяват от по двама експерти (един вътрешен и един външен). Критериите за оценка са високи постижения и иновативност, въздействие и бюджет и изпълнение на проекта. С най-висока тежест е първият критерий.
20-те най-високо оценени проекта ще бъдат поканени на онлайн интервю. Там кандидатите ще имат 10 мин. да представят проектите си, а следващите 10 мин. ще бъдат за сесия за въпроси и отговори.
Резултатите от оценяването се очакват до три месеца след крайния срок на поканата.
Срок
Продължителността на проектите е до 9 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15.01.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда.