Днес, 26.11.2024 г., от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съобщиха, че се предвиждат шест нови процедури с бюджет над 320 млн. лв. по Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР).
Мерките са били одобрени от Комитета за наблюдение на ПРЧР на последното му заседание, провело се на 12.11.2024 г. Новите процедури са насочени към хората в неравностойно положение и от уязвими групи, към предприемчивите хора от Северна България, към младежите, които трудно успяват да се реализират на пазара на труда, както и към възрастните и хората с увреждания в домовете им.
Ето кои са новите процедури:
Иновативни здравно-социални услуги за хора в неравностойно положение
Със 100 млн. лв. ще се надгражда предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, част от операция “Грижа в дома” (насочена към възрастните хора в невъзможност за самообслужване и хората с увреждания). Целта е да се изгради иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравния и психо-социалния статус на най-уязвимите групи от обществото.
Ще могат да кандидатстват общини и райони на общини, като допустимите дейности ще включват:
- Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравносоциални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване;
- Провеждане на специализирани обучения на екипите и супервизия, вкл. обучения, свързани с нови методологии за оценка на потребностите;
- Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, вкл. осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне (при необходимост).
В резултат на тези дейности се очаква да бъдат подобрени условията на живот за 10 000 участници.
Подкрепа за уязвими и маргинализирани общности
Процедурата ще предостави 86 млн. лв. за подобряване на достъпа на уязвимите групи, вкл. на ромите, до услуги в подкрепа на активното им приобщаване. Целта е да се повиши качеството на живот на маргинализираните общности, както и да се насърчи социалното им включване и интегрирането им в обществото (достъп до пазара на труда, социално включване и здравеопазване).
Ще могат да кандидатстват НПО в партньорство с работодатели и общини. Допустимите дейности ще включват:
- Достъп до пазар на труда – активиране, консултиране, обучения, събития и др.;
- Социално включване и достъп до здравеопазване – достъп до здравни услуги, профилактични прегледи, повишаване на здравната култура и др.;
- Подкрепа за субсидирана заетост до 12 месеца – незадължителна дейност.
Един кандидат ще може да получи безвъзмездни средства до 750 000 евро, а партньор – до 300 000 евро.
Очаква се 3 825 участници да бъдат подкрепени чрез социални или здравни услуги.
Насърчаване на предприемачеството в Северна България
Предприемачи от Северна България ще бъдат подкрепени с общо 59,3 млн. лв., за да осъществят бизнес начинанията си – от сформирането на бизнес идея до идейната ѝ реализация. Процедурата ще се изпълнява в два компонента:
- Компонент 1 – Агенцията по заетостта ще бъде конкретен бенефициент и ще определи центрове за подкрепа на предприемачеството на регионално ниво (NUTS 2). В тези центрове бъдещите предприемачи ще получават подкрепа при разработването на бизнес идеята си, оформянето на бизнес план и създаването на ново предприятие;
- Компонент 2 – центровете ще предоставят финансова подкрепа за предприятия, които са стартирали самостоятелна стопанска дейност. Финансирането за едно ново предприятие ще бъде между 20 000 и 50 000 лв. Освен това в центровете ще се предоставя и последваща подкрепа, в т.ч. консултации за новите предприятия.
Очаква се да бъдат разкрити около 1 000 предприятия.
Младежки практики
С 46 млн. лв. Агенцията по заетостта ще подкрепи младите хора в България (вкл. в последните класове от средното образование), които се сблъскват с трудности при започването на работа. Те ще имат възможност да се включат в платена практика при работодател с определен ментор за период до 6 месеца.
За работодателите ще бъдат осигурени стимули при сключване на безсрочен трудов договор с практикуващ младеж, като ще бъдат възстановени разходите им за дължими вноски за първите 6 месеца от договора.
Ролята на Агенцията по заетостта ще бъде да идентифицира младежите и работодателите, които искат да се включат в операцията. Очаква се над 10 000 младежи да се включат в различни практики.
Повишаване капацитета на ЦРЧРРИ
Центърът за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ) ще получи 587 000 лв., за да предостави обучителни услуги на свои служители, методисти и преподаватели. Целта е да бъдат подобрени процесите на формиране и прилагане на отделните политики на МТСП.
Ще се провеждат обучения, семинари, уебинари, практикуми, както и ще се организират национални и международни инициативи за обмяна на опит и партньорства. Очаква се с дейностите по мярката да бъде надградена и функционалността и достъпността на действащите дигитални продукти.
Интегрирани териториални инвестиции
С бюджет от 29 млн. лв. ще бъдат финансирани одобрени мерки по ПРЧР, които са включени в концепции за Интегрирани териториални инвестиции. Същите концепции ще бъдат финансирани и по Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР) и по други програми, с което ще бъде изпълнен интегрираният им характер. Дейностите в обхвата на ПРЧР са включване в заетост, обучения, активиране, подкрепа за младежка заетост, активно остаряване в добро здраве, интеграция на маргинализирани общности и социално включване и услуги за деца и възрастни.
В рамките на заседанието, Комитетът за наблюдение също така прие промени в част от условията на две операции, които вече се изпълняват от Агенцията по заетостта:
- Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица – Компонент 2 на мярката се изменя цялостно. Бюджетът се увеличава с 5 млн. лв., достигайки 60 млн. лв. Ще бъде осигурена надбавка за транспорт на заети лица, които се включат в присъствени обучения чрез ваучери. Надбавка за транспорт за период до 6 месеца ще получат и заети лица, които завършат успешно обучения чрез ваучери, когато местоработата им се намира в друго населено място;
- Започвам работа – бюджетът на Компонент 3 “Заетост” се увеличава със 123,5 млн. лв., достигайки 347,5 млн. лв. Дейностите по мярката ще се изпълняват до края на 2027 г., за да може да се реализира заетост с максимална продължителност 24 месеца.
Предстои да излезе повече информация за предстоящите шест процедури.