Всичко за европейските проекти на едно място

До седмици отваря процедурата за партньорства между МСП и научни организации по ПНИИДИТ за над 60 млн. лв.

През следващите седмици ще бъде обявена процедурата “Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация“, част от Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ). Това съобщи днес /27.11.2024 г./ Радослав Ризов, директор на Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) в Министерството на иновациите и растежа.

По данни от последната версия на Индикативната годишна работна програма (ИГРП) на ПНИИДИТ за 2024 г., бюджетът на процедурата ще възлиза на 60,7 млн. лв.

“Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация” ще подкрепи партньорства между микро- и малки и средни предприятия (МСП) и научни организации и висши училища, за да повиши конкурентоспособността на фирмите и да превърне предизвикателствата, свързани със “зеления” преход във възможности. Целта е с реализирането на проектите да се разработят и въведат зелени и цифрови продукти и процеси.

Предприятията-кандидати ще следва да бъдат установени от няколко години, както и да са регистрирани като търговци. Техни партньори ще могат да бъдат научноизследователски организации, висши училища, Центрове за върхови постижения (ЦВП), Центрове за компетентност (ЦК), Европейски цифрови и иновационни хъбове (ЕЦИХ) и др.

Един проект за партньорство ще може да получи безвъзмездни средства в размер между 100 000 и 1,5 млн. лв., покриващи до 80% от допустимите разходи.

Планирано е допустимите дейности да включват:

  1. Дейности за изпробване и утвърждаване на иновативни технологии и продукти;
  2. Провеждане на прототипиране, моделиране, потребителски тестове и т.н., за да се утвърди новата технология, продукт или процес;
  3. Провеждане на проучвания, бизнес планове и модели за потенциала за комерсиализация;
  4. Проучване на перспективите за растеж, защита на интелектуална собственост, анализ на конкурентни технологии, регулаторни режими и др.;
  5. Поставено е изискване дейностите да попадат някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС):
    • Информатика и ИКТ;
    • Мехатроника и микроелектроника;
    • Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
    • Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
    • Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.

Ще се покриват разходи за персонал, инструменти и оборудване (основно съществуващи активи на партньорските организации), разходи за външни услуги (възлагане на научни изследвания, знания и патенти, консултантски услуги и др.), както и разходи за материали и консумативи.

Периодът на приема ще трае приблизително 5 месеца.

Очаквайте актуална информация за предстоящата процедура на сайта ни.

По-рано днес отвори и процедурата “Малки иновативни грантове за МСП“, също в подкрепа на връзката наука-бизнес в България. Повече за нея можете да научите тук.

Предходна статия

Официално е приет бюджетът на ЕС за 2025 г.

Следваща статия

Над 600 млн. лв. ще бъдат достъпни през 2025 г. по ПНИИДИТ

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър