Днес, 28,11.2024 г., бе публикувана Индикативната годишна работна програма (ИГРП) на Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП) за 2025 г. Тя бе приета на последното заседание на Комитета за наблюдение на програмата, състояло се миналата седмица /21.11.2024 г./.
Предвиждат се общо 6 процедури на стойност 418,5 млн. лв. със следните индикативни дати на обявяване:
- Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията – януари 2025 г.;
- Нови модели в производството от страна на МСП в Северните райони на страната – ноември 2025 г.;
- Насърчаване на енергийната ефективност и ВЕИ в предприятията чрез подкрепа дейността на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) – януари 2025 г.;
- Платформа за споделяне на ресурси в подкрепа на промишлената симбиоза – ноември 2025 г.;
- Зелени технологии от страна на МСП на територията на индустриални паркове – март 2025 г.;
- Внедряване на иновации в МСП на територията на местни инициативни групи (МИГ) – октомври 2025 г.
Първата процедура “Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията” бе планирана за тази година, но ще отвори в началото на следващата. По нея българският бизнес ще има възможност да кандидатства за безвъзмездни средства за внедряване на технологии от Индустрия 4.0 като изкуствен интелект (ИИ), 3D принтиране, облачни технологии, усъвършенствани анализи (advanced analytics) и др. в производствените си процеси. Бюджетът ѝ ще бъде в размер на 101,7 млн. лв.
Микро-, малки и средни предприятия (МСП) ще могат да получат безвъзмездна помощ между 150 000 и 850 000 лв., покриващи до половината от разходите за дълготрайни материални и нематериални активи и за услуги.
По същата процедура други над 94 млн. лв. ще са под формата на гаранционен инструмент за защита срещу кредитен риск и ще се предоставят от Фонда на фондовете. Предстои мярката да бъде публикувана за обществено обсъждане през идните седмици.
Втората процедура “Нови модели в производството от страна на МСП в Северните райони на страната” има заложен бюджет от 90 млн. лв. По нея ще могат да кандидатстват съществуващи МСП, като фокусът е върху предприятия от северните райони на страната. Ще се подкрепят дейности за въвеждане на нови модели в производството, като за целта ще се осигуряват между 50 000 и 500 000 лв., покриващи до 70% от допустимите разходи (за дълготрайни материални и нематериални активи, услуги).
Третата процедура “Насърчаване на енергийната ефективност и ВЕИ в предприятията чрез подкрепа дейността на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР)” предвижда директно предоставяне на 3,6 млн. лв. на АУЕР за надграждане на ИКТ системи и бази данни, повишаване нивото на информираност на предприятията относно мерките за подобряване на енергийната ефективност и използването на енергията от ВИ за собствено потребление и др. Целта е да се подкрепи прехода към нисковъглеродни модели на българския бизнес.
Процедурата “Платформа за споделяне на ресурси в подкрепа на промишлената симбиоза” също е за директно предоставяне на конкретен бенефициент (публична институция), като предстои той да бъде определен. Бюджетът е в размер на 5 млн. лв., а целта е да бъде насърчена промишлената симбиоза и кръговите модели на потребление сред предприятията чрез създаване на единна платформа за споделяне на ресурси. Планирано е още провеждането на информационни кампании.
Следващата процедура “Зелени технологии от страна на МСП на територията на индустриални паркове” има най-голям бюджет – 162,3 млн. лв. Тя ще се реализира чрез подхода “Интегрирани териториални инвестиции” (ИТИ) и ще подпомага МСП във въвеждането на зелени технологии. Тези технологии могат да включват такива за намаляване на образуването на отпадъци, редуциране на влаганите суровини, увеличаване на дълготрайността на продуктите и др. Едно предприятие ще може да получи до 70% от средствата за инвестиционни разходи (ДМА и ДНА) и услуги. Размерът на подпомагането за един проект ще бъде между 150 000 и 800 000 лв.
Последната процедура, която не присъстваше в проекта на ИГРП, публикуван за обществено обсъждане през октомври, е “Внедряване на иновации в МСП на територията на МИГ“. Тя ще има бюджет от почти 60 млн. лв., като кандидатите са съществуващи МСП, които са търговци. Едно предприятие ще може да получи между 30 000 и 200 000 лв., покриващи до 75% от допустимите разходи за ДМА, ДНА и услуги.
Фокусът ще бъде върху иновации в тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г. (ИСИС)*. Предвижда се процедурата да осигурява допълващо финансиране за изпълнение на стратегии съгласно подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР). Освен това е предвидено да има повече от един крайни срокове.
Пълната версия на ИГРП за 2025 г. на ПКИП можете да откриете тук.
На заседанието на Комитета за наблюдение също така бе изменена и ИГРП на ПКИП за текущата 2024 г. Добавена е нова процедура – “Насърчаване заявяването и защитата на права по индустриална собственост от страна на МСП чрез подпомагане дейността на Патентно ведомство на Република България” с бюджет от 16,3 млн. лв.
По нея ще се търси повишаване на заявителската активност на МСП чрез дейности в тяхна подкрепа, както и оптимизиране и популяризиране на услугите, предоставяни от страна на Патентното ведомство. Приемът ще бъде отворен от декември 2024 г. до декември 2026 г.
Обновената ИГРП за 2024 г. можете да откриете тук.
Очаквайте актуална информация за всяка от процедурите своевременно.
* Петте области на ИСИС са:
- Информатика и информационни и комуникационни технологии (ИКТ);
- Мехатроника и микроелектроника;
- Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
- Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
- Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.