Всичко за европейските проекти на едно място

Над 1 400 проекта за докторантски програми са подадени по “Мария Склодовска-Кюри” за 2024 г.

Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA) съобщи днес, 28.11.2024 г., че са били депозирани 1 417 проектни предложения по поканата за докторантски мрежи по подпрограмата на “Хоризонт Европа” – “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA) за 2024 г.

Припомняме, че приемът по поканата за тази година отвори през май. С бюджет от 608,6 млн. евро ще се осъществяват докторантски програми чрез консорциуми от организации от различни сектори от цял свят. Можеха да кандидатстват университети, научноизследователски институции и инфраструктури, предприятия и др. от Европа и трети страни.

Предвижда се средствата да финансират около 160 проекта, по които да се обучават 2 000 кандидат-доктори. В рамките на миналогодишния прием бяха подадени общо 1 066 заявления. От тях за финансиране бяха одобрени 128 докторантски програми, по които да се обучават над 1 900 докторанти. Това прави успеваемостта през 2023 г. 12% – с близо 4 пункта по-ниска в сравнение с изданието на схемата от 2022 г., когато бе 15,8%.

Целта на докторантските мрежи е да запознаят изследователите с академичните и неакадемичните сектори и да им предложат обучение в областта на научните изследвания, както и чрез преносими умения и компетенции, които са от значение за иновациите и дългосрочната заетост на изследователите.

Програмите могат да бъдат стандартни, т.е. да обучават докторанти и да развиват техните умения, индустриални – да обучават докторанти извън академичните среди, напр. в промишлеността и бизнеса, и съвместни – да насърчават съвместен подбор, обучение и контрол, които водят до съвместни или няколко на брой докторски степени.

По този начин участващите институции могат да привличат таланти, да повишават своята видимост в световен мащаб и да насърчават сътрудничеството с други сектори и държави.

По-подробна информация за условията за кандидатстване на вече затворената процедура можете да откриете тук.

Координаторите по подадените проекти са от 34 държави. С най-голяма представителност са Испания (177 проекта), Обединеното кралство (171) и Германия (158). България не е представена с координатор в рамките на подадените проекти.

Най-голям интерес има към стандартните програми – 1 249 проектни предложения, следвани от съвместните с 88 и индустриалните с 80.

Процесът по оценяване започва през декември, а резултатите от него се очакват до края на април 2025 г. Споразуменията за предоставяне на безвъзмездна помощ ще се подписват до края на юли, а първите проекти ще стартират през септември догодина.

Предходна статия

Близо 420 млн. лв. ще бъдат достъпни през 2025 г. по ПКИП

Следваща статия

Процедура “Мрежи Жан Моне за външна политика: ЕС – Северна Америка”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

4 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър