Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Дейности Жан Моне: Инициативи за изучаване на ЕС” – 2025 г.

Процедурата “Дейности Жан Моне: Инициативи за изучаване на ЕС” за 2025 г. (ERASMUS-JMO-2025-OFET-LEARNING-EU) отвори на 28.11.2024 г. Тя ще подпомогне въвеждането на аспект на ЕС в образователната култура на училищата и институциите за професионално образование и обучение (ПОО), както и ще допринесе за укрепване на европейската идентичност и активното гражданско участие сред учениците и учителите.

Процедурата касае степените на основно и средно образование (т.е. ISCED 1-4).

Ще се финансират проекти за предоставяне на специфично съдържание по теми, свързани с ЕС (демокрация, история на ЕС, функциониране на ЕС, културно многообразие и др.). Дейностите следва да се провеждат през учебната година и могат да включват проектни седмици, учебни посещения и други дейности, свързани с потапяне в проблематиката.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ – еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 3 млн. евро.

Максималният размер на помощта за един проект възлиза на 35 000 евро. За българските участници размерът на безвъзмездната помощ е между 12 250 евро (120-150 учебни часа) и 22 000 евро (над 241 учебни часа). Финансирането следва да достигне до минимум 85 проекта.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи училища и институции за ПОО (ISCED 1-4). Те трябва да са регистрирани в държави-членки на ЕС или в държави, асоциирани по програмата “Еразъм +”.

Допустими дейности и разходи

Задачата на кандидатите е да разработват и предоставят съдържание по въпроси, свързани с ЕС и да създават учебен опит сами или с подкрепата на висши учебни заведения и други организации (напр. НПО, сдружения и др.).

Дейностите по проектите могат да включват:

  • преподаване по въпросите на ЕС, което е официално включено в учебните програми (преподаване по един или повече съществуващи учебни предмети);
  • учебен опит по въпросите на ЕС, който допълва вече съществуващи учебни предмети (съвместно обучение, съвместно преподаване, наред с други предмети);
  • извънкласни семинари, учебни посещения, други видове опит в ЕС с участието на други организации.

Проектите следва да включват минимум 40 учебни часа на учебна година в продължение на 3 последователни учебни години.

Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, подизпълнители и други разходи (напр. разпространение на информация, издателска дейност, преводи).

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проекта и изпълнението му, качество на партньорствата и договореностите за сътрудничество и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.

Срок

Обичайната продължителност на проектите е 36 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 12.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Над 600 млн. лв. ще бъдат достъпни през 2025 г. по ПНИИДИТ

Следваща статия

Процедура “Мрежи Жан Моне в други области на образованието и обучението” – 2025 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър