Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Мрежи Жан Моне в други области на образованието и обучението” – 2025 г.

Процедурата “Мрежи Жан Моне в други области на образованието и обучението” (ERASMUS-JMO-2025-NETWORKS-SCHOOLS) отвори на 28.11.2024 г. Целта ѝ е да предостави подкрепа на училища, институции за професионално образование и обучение (ПОО) и висши учебни заведения, в които се обучават учители, за да повиши знанията им относно преподаването по предмети, свързани с ЕС.

Дейностите по проектите следва да водят до постигането на общо разбиране за методологиите на обучение по въпросите на ЕС сред специалистите, работещи в различни контексти. Ще се провеждат дискусии относно методологии на преподаване, обмен на добри практики относно преподаването по теми, свързани с ЕС и съвместен опит в преподаването чрез мобилност или онлайн.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ – еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ възлиза на 4,2 млн. евро (бюджетът е общ с този по поканите “Мрежи Жан Моне за външна политика: ЕС – Северна Америка” и “Мрежи Жан Моне за вътрешна политика: Разширяването на ЕС като катализатор на прогреса”).

Максималният размер на помощта за един проект възлиза на 300 000 евро.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат училища и институции за ПОО (ISCED 1-4), както и висши училища, притежаващи Сертификат ECHE (Харта за висше образование “Еразъм”) и предоставящи педагогическо обучение за учители от училища и институции за ПОО. Те трябва да са от държави-членки на ЕС и от държави, асоциирани по програмата “Еразъм +”.

Проектите за мрежи се подават от консорциуми. Един консорциум следва да включва поне 6 партньори. От тях, минимум 3 трябва да бъдат от различни държави-членки и от асоциирани държави. Поне 4 партньори трябва да бъдат училища и институции за ПОО и максимум 2 да са висши училища.

Допустими дейности и разходи

Ще се подкрепят проекти за работа в мрежа и обмен на знания между учители като:

  • Обмен на информация относно учебното съдържание и популяризиране на резултатите от прилаганите методологии;
  • Засилване на сътрудничеството между различни училища, институции за ПОО и доставчици на обучение, което им дава международен опит и европейски авторитет;
  • Обмен на знания и мобилност за съвместно преподаване;
  • Насърчаване на сътрудничеството и създаване на стабилна и устойчива платформа за знания между училищата и висшите учебни заведения, ангажирани с преподавателско обучение.

Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, подизпълнители, финансова подкрепа за трети страни (до 60 000 евро за една организация) и други разходи (напр. разпространение на информация, издателска дейност, преводи).

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проекта и изпълнението му, качество на партньорствата и договореностите за сътрудничество и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.

Срок

Обичайната продължителност на проектите е 36 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 12.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Процедура “Дейности Жан Моне: Инициативи за изучаване на ЕС” – 2025 г.

Следваща статия

Близо 420 млн. лв. ще бъдат достъпни през 2025 г. по ПКИП

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър