Процедурата “Мрежи Жан Моне за външна политика: ЕС – Северна Америка” (ERASMUS-JMO-2025-NETWORKS-HEI-NON-EU-NORTH-AMERICA) отвори на 28.11.2024 г. Целта на поканите за тематични мрежи във висшето образование е да насърчат събирането, споделянето и обсъждането на резултати от научни изследвания, съдържание на курсове, академичен опит и др. сред партньорите по проектите.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ – еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ възлиза на 4,2 млн. евро (бюджетът е общ с този по поканите “Мрежи Жан Моне в други области на образованието и обучението” и “Мрежи Жан Моне за вътрешна политика: Разширяването на ЕС като катализатор на прогреса”).
Максималният размер на помощта за един проект възлиза на 1,2 млн. евро.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат висши училища от държави-членки на ЕС, държави, асоциирани по програмата “Еразъм +” и от държави, неасоциирани по програмата – САЩ и Канада.
Проектите за мрежи се подават от консорциуми. Един консорциум следва да включва поне 12 партньори. От тях, минимум 3 трябва да бъдат от САЩ и минимум 3 от Канада. Координатори на консорциумите могат да бъдат единствено университети от държавите-членки на ЕС или от държавите, асоциирани по програмата “Еразъм +”.
Допустими дейности и разходи
Мрежите ЕС – Северна Америка имат за задача да създадат инструмент, чрез който партньорите да споделят своите академични трудове и да провеждат проверки, както и да коментират публикуваните документи. Организацията-координатор ще следва редовно да прави подбор на най-иновативните и интересни резултати, които да бъдат предоставени на Европейската комисия (ЕК).
Тематичните мрежи трябва също така да предоставят редовна обратна връзка (напр. онлайн бюлетин) за най-напредналите и иновативни практики в дадена научна област и да добавят стойност към дебата.
Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, подизпълнители, финансова подкрепа за трети страни (до 60 000 евро за една организация) и други разходи (напр. разпространение на информация, издателска дейност, преводи).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проекта и изпълнението му, качество на партньорствата и договореностите за сътрудничество и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.
Срок
Обичайната продължителност на проектите е 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 12.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.